DLACZEGO ZEWNĘTRZNE URZĄDZENIE MIERZĄCE POZIOM NAWILŻENIA POWIETRZA WSKAZUJE INNĄ WILGOTNOŚĆ NIŻ OSKAR?
Różne urządzenia mogą wskazywać inny poziom wilgotności powietrza ze względu na inne ustawienie w pomieszczeniu (mogą być ustawione na innej wysokości). Poziom wilgotności zależy też od możliwości przepływu powietrza oraz temperatury. Za normę przyjęta jest różnica +/- 5% w zależności od urządzenia. Oskar wskazuje optymalny poziom wilgotności powietrza, gdy umieszczamy go centralnie w pomieszczeniu i zapewniamy swobodny przepływ powietrza. Jeżeli takie ustawienie nie jest możliwe, rekomendujemy ustawić urządzenie co najmniej w odległości 30 cm od ściany. Oskar nigdy nie powinien być ustawiony w kącie pokoju lub za meblami czy sofą, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na pomiary wilgotności powietrza oraz efektywność nawilżania.
DLACZEGO OSKAR POKAZUJE BRAK WODY? (ŚWIECI SIĘ CZERWONA KONTROLKA)
Jeśli świeci się czerwona kontrolka, oznacza to brak wody w urządzeniu lub niewłaściwe założenie części górnej na dolną. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy w dolnej części nawilżacza nie zebrał się osad lub kamień – wystający miernik (część A na zdjęciu) powinien być bez problemu poruszony w górę/dół. Oczyszczacz należy odkamieniać regularnie.
Oskar składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Jeżeli górna część jest niewłaściwe założona na dolną, czujniki dolnego wskaźnika nie łączą się z górnymi. Upewnij się, że obie części są prawidłowo połączone.
Jeżeli żadne z tych rozwiązań nie daje skutku, unieś górną część i przetrzyj styki wilgotną szmatką (element B i C na zdjęciu). Następnie dokładnie przetrzyj na sucho i poprawnie połącz ze sobą obie części.
JAK CZYŚCIĆ OSKARA?
Przed przystąpieniem do konserwacji oraz po każdym użyciu, należy wyłączyć urządzenie i wyjąć przewód sieciowy z gniazdka. Powierzchnie zewnętrzne wycierać wyłącznie wilgotną szmatką, a następnie dobrze wysuszyć. W celu umycia wnętrza, należy zdjąć kasety filtrów i w razie potrzeby usunąć kamień z dolnej części. Po usunięciu kamienia, dokładnie wypłukać górną część i dokładnie ją wysuszyć przed ponownym włączeniem nawilżacza powietrza.
JAK CZĘSTO NALEŻY WYMIENIAĆ KASETY Z FILTREM?
Ze względów higienicznych oraz dla optymalnego działania nawilżacza, kasety filtracyjne należy wymieniać przynajmniej co dwa miesiące. Jeśli kasety są używane dłużej, to z jednej strony, znacznie może pogorszyć się wydajność nawilżania, a z drugiej, antybakteryjne działanie kaset nie będzie już zapewnione. Kasety można nabyć u przedstawiciela, u którego został zakupiony nawilżacz Oskar.
DLACZEGO KASETY NAWILŻACZA ZMIENIŁY KOLOR LUB POJAWIŁ SIĘ NALOT?
Filtry w trakcie eksploatacji ulegają naturalnemu zabrudzeniu, co powoduje zmianę koloru. Na filtrach może osadzać się kurz, jest to naturalne. Filtry można przepłukać pod nie dużym strumieniem zimnej wody. Urządzenia nie należy pozostawiać z wodą i wilgotnymi filtrami jeżeli nie będzie używane, to zapobiegnie powstawaniu pleśni. Należy wypełnić nawilżacz Oskar wodą ponownie jeśli urządzenie będzie regularnie używane.
JAK CZYŚCIĆ WENTYLATOR OSKARA?
Prosimy zapoznać się z instrukcją naklejoną wewnątrz górnej części Oskara. Jeżeli Twój model nie ma żadnej naklejki, oznacza to starszą wersję nawilżacza, która może być czyszczona odkurzaczem lub poprzez serwis.
CZY OSKAR MOŻE DZIAŁAĆ Z PROGRAMATOREM CZASOWYM?
Tak, Oskar włącza się automatycznie po przerwie w dostawie prądu.
DLACZEGO MOJE ZEWNĘTRZNE URZĄDZENIE DO POMIARU WILGOTNOŚCI POKAZUJE INNĄ WARTOŚĆ NIŻ OSKAR?
Być może twój zewnętrzny higrometr i Oskar mierzą różne wartości, ponieważ urządzenia znajdują się w innychh pozycjach (wysokościach) w pomieszczeniu. Zmierzona wilgotność jest mierzona w zależności od przepływu powietrza i temperatury. Tolerancja +/- 5% jest normalna w zależności od typu urządzenia. Oskar wyświetla optymalny poziom wilgotności, jeśli jest umieszczony centralnie w pomieszczeniu, aby powietrze w pomieszczeniu mogło swobodnie płynąć w kierunku czujnika. Jeśli nie jest to możliwe, zalecamy ustawienie Oskara przy ścianie w odstępie co najmniej 30 cm. Oskar nigdy nie powinien być „ukryty” w rogu pokoju lub za sofą / meblem, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na pomiar wilgotności oraz skuteczność nawilżania.
DLACZEGO KONTROLKI LED HIGROSTATU MIGAJĄ?
Jeśli diody LED higrostatu migają, oznacza to, że został osiągnięty żądany poziom wilgotności powietrza, a urządzenie wyłączyło się automatycznie. Za pomocą higrostatu można ustawić żądany poziom wilgotności powietrza. Aby to zrobić, naciśnij przycisk higrostatu. Możesz wybrać jeden z następujących poziomów: 40% wilgotności względnej powietrza (1 niebieska lampka), 45% (2 niebieskie lampy), 50% (3 niebieskie lampy), 55% (4 niebieskie lampy), ciągła praca (5 niebieskich lamp). Należy pamiętać, że higrostat potrzebuje trochę czasu, aby zmierzyć aktualną wilgotność w pomieszczeniu. Higrostat włącza urządzenie automatycznie, gdy wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej wartości.
DLACZEGO OSKAR WYŚWIETLA BRAK WODY (ŚWIECI SIĘ CZERWONA KONTROLKA)?
Najpierw sprawdź, czy pływak (patrz A) można przesuwać w górę i w dół. Być może jest zablokowany z powodu zbyt dużej ilości kamienia / brudu. Regularnie odwapniaj zbiornik wody, aby zapewnić bezproblemowe działanie.
Oskar składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Jeśli górna część nie jest dokładnie we właściwej pozycji w dolnej części, czujnik pływaka nie styka się z elektroniką w górnej części. Ustaw prawidłowo górną część.
Jeśli żaden z tych przypadków nie ma zastosowania, podnieś górną część i wyczyść styki (patrz B i C) wilgotną szmatką, wysusz je i umieść górną część z powrotem na dolnej części.
DLACZEGO KONTROLKA WYMIANY FILTRA MIGA NAWET PO WYMIANIE FILTRA?
Po zmianie filtrów dioda LED nie wyłącza się automatycznie. Naciśnij przycisk resetowania przez 5 sekund (patrz A), aż niebieska dioda LED przestanie migać.
DLACZEGO WILGOTNOŚĆ NIE WZRASTA POMIMO, ŻE URZĄDZENIE JEST WŁĄCZONE?
Ustaw higrostat na podwyższeniu(nie na podłodze). Ważna jest wielkość pomieszczenia, wysokość pomieszczenia (2,5 m) i to, czy drzwi pokoju są zamknięte. Jeśli drzwi do pokoju są otwarte, sąsiednie pokoje są również wliczone w całkowitą powierzchnię. Przy niższej wilgotności względnej (poniżej 35%) wilgotność nie wzrośnie natychmiast. Dzieje się tak, ponieważ podłogi, meble i ściany są pierwszymi, które pochłaniają wilgoć. Może zająć do dwóch tygodni, zanim wszystko pochłonie wystarczającą wilgotność i wzrośnie poziom w powietrzu. Dopóki regularnie napełniasz zbiornik wody, twój Oskar działa prawidłowo. Jeśli kasety z filtrem mają więcej niż dwa miesiące lub jeśli górna część kasety jest twarda i nie pochłania wody, należy ją wymienić.
JAK CZYŚCIĆ OSKARA?
Aby wyczyścić wnętrze, wyjmij kasety filtrów i wypłucz zbiornik na wodę. Za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki dokładnie wyczyść zbiornik. Regularnie odwapniaj zbiornik na wodę, w zależności od stopnia twardości wody. Możesz użyć płynu do czyszczenia i odkamieniania Durgol Stadler Form. Po odwapnieniu dokładnie opłucz zbiornik na wodę i osusz go przed ponownym uruchomieniem nawilżacza. Poniższy film pokazuje prawidłowe czyszczenie.
GDZIE MOGĘ WYRZUCIĆ ZUŻYTE FILTRY?
Zużyte kasety filtracyjne należy wyrzucać wraz ze zwykłymi odpadami domowymi. Sprawdź instrukcję dotyczącą sortowania odpadów w okolicy, w której mieszkasz.
JAK CZĘSTO MUSZĘ WYMIENIAĆ KASETY Z FILTREM?
Aby zapewnić higieniczne i idealne działanie nawilżacza powietrza, kasety filtrów należy wymieniać co dwa miesiące. Jeśli kasety filtracyjne są używane przez dłuższy czas, efekt nawilżania może być z jednej strony osłabiony, a z drugiej strony nie ma już działania antybakteryjnego kaset filtracyjnych. Poniższy samouczek wideo pokazuje prawidłową wymianę kaset filtrów.
DLACZEGO FILTRY OSKARA ODBARWIAJĄ SIĘ I PLEŚNIEJĄ?
Łagodne żółte lub brązowe przebarwienia materiału filtracyjnego, głównie w górnej części, są normalne. jeśli nie używasz Oskara przez jakiś czas, koniecznie wylej wodę ze zbiornika. Jeśli kasety filtra są zanurzone w wodzie na dłuższy okres czasu, bez pracy wentylatora, może dojść do wzrostu glonów lub pojawienia się pleśni, z powodu kurzu u pyłków, które dostają się do wody. Aby temu zapobiec, opróżnij urządzenie i poczekaj, aż kasety filtra wyschną. Uzupełnij wodę ponownie, jeśli Oskar jest regularnie używany. Używaj kostki z jonami srebra, która spowalnia rozwój glonów.
DLACZEGO FILTRY ZMIENIAJĄ KOLOR?
Minerały i substancje zawarte w wodzie z kranu powodują zmianę koloru. Kasety filtrów zmieniają kolor w zależności od jakości wody. Nie wygląda ładnie, ale jest nieszkodliwy. Jeśli przez dłuższy czas nie korzystałeś z kaset filtrów, możesz je dobrze wypłukać, odwrócić i kontynuować ich używanie. Jeśli kasety z filtrem są starsze niż dwa miesiące, wymień je na nowe (patrz „Jak często muszę wymieniać kasety z filtrem?”).
JAK CZYŚCIĆ WENTYLATOR OSKARA?
Prosimy zapoznać się z instrukcją naklejoną wewnątrz górnej części Oskara. Jeżeli Twój model nie ma żadnej naklejki, oznacza to starszą wersję nawilżacza, która może być czyszczona odkurzaczem lub poprzez serwis.
CZY OSKAR MOŻE DZIAŁAĆ Z PROGRAMATOREM CZASOWYM?
Tak, Oskar włącza się automatycznie po przerwie w dostawie prądu.
GDZIE UMIEŚCIĆ KOSTKĘ Z JONAMI SREBRA W OSKARZE?
Zdjęcie pokazuje umiejscowienie kostki z jonami srebra w zbiorniku Oskara. Zdejmij górną część z urządzenia, a następnie umieść srebrną kostkę w wyznaczonej pozycji.
CZY OSKAR WYŁĄCZY SIĘ AUTOMATYCZNIE GDY ZABRAKNIE WODY W ZBIORNIKU?
Urządzenie wyłącza się automatycznie, gdy pojemnik na wodę jest pusty. Oskar nie zostanie uszkodzony, gdy zabraknie mu wody.
JAK PRZYGOTOWAĆ NAWILŻACZ OSKAR NA SEZON ZIMOWY?
JAK ZRESETOWAĆ DIODĘ FILTRA W NAWILŻACZU OSKAR?
JAK DZIAŁA OSKAR, CO SIĘ DZIEJE W ŚRODKU URZĄDZENIA?
KONTROLKI W NAWILŻACZU OSKAR NIE ŚWIECĄ SIĘ.
Prawdopodobnie kontrolki są wyłączone. Należy wcisnać przycisk "Dimmer" na panelu sterowania. Do wyboru są następujące tryby:
• tryb zwykły (domyślny);
• tryb przyciemniony (wcisnąć jeden raz);
• kontrolki wyłączone (wcisnąć dwukrotnie).
• po ponownym wciśnięciu przycisku ściemniacza, urządzenie powraca do trybu zwykłego.
DLACZEGO MOJE ZEWNĘTRZNE URZĄDZENIE POMIAROWE WYŚWIETLA INNĄ WILGOTNOŚĆ NIŻ OSKAR?
Może się zdarzyć, że zewnętrzny higrometr i Oskar mierzą różne wartości, ponieważ urządzenia zostały umieszczone w różnych miejscach (na różnych wysokościach) w pomieszczeniu. Różne wartości wilgotności będą mierzone w zależności od przepływu powietrza i temperatury w każdym przypadku. Tolerancja +/- 5% jest normalna w zależności od typu urządzenia. Oskar mierzy poziom wilgotności najlepiej, gdy jest umieszczony na środku pomieszczenia, tak aby powietrze w pomieszczeniu mogło przepływać w kierunku czujnika tak swobodnie, jak to możliwe. Jeśli nie jest to możliwe, zalecamy umieszczenie Oskara przy ścianie, z odstępem co najmniej 30 cm. W żadnym wypadku Oskar nie powinien być „schowany” w rogu pokoju lub za sofą/meblem, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na pomiar wilgotności, a także wydajność nawilżania.
DLACZEGO CZERWONA DIODA LED OSKARA ŚWIECI SIĘ, WSKAZUJĄC BRAK WODY?
Zacznij od sprawdzenia, czy wskaźnik pływakowy (patrz A) może poruszać się w górę i w dół. Może to być spowodowane nadmierną ilością kamienia/zanieczyszczeń. Aby zapewnić bezawaryjne działanie, należy regularnie usuwać kamień z tacy na wodę.
Oskar składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Jeśli górna część nie jest prawidłowo osadzona na dolnej części, czujnik pływakowy nie styka się z elektroniką w górnej części. Aby przywrócić kontakt, należy prawidłowo osadzić górną część.
Jeśli żaden z dwóch powyższych przypadków nie ma zastosowania, zdejmij górną część i wyczyść styki wilgotną szmatką. Następnie dokładnie je wysusz i załóż górną część z powrotem na dolną.
DLACZEGO WILGOTNOŚĆ NIE WZRASTA, GDY OSKAR JEST WŁĄCZONY?
Ustaw moc wyjściową na najwyższy poziom. Aby wielkość pomieszczenia była prawidłowa, czynnikiem decydującym jest nie tylko wysokość pomieszczenia (standardowo 2,5 m), ale także to, czy drzwi do pomieszczenia są zamknięte. Jeśli drzwi do pomieszczenia pozostaną otwarte, sąsiednie pomieszczenia również zostaną uwzględnione w całkowitej powierzchni. Jeśli wilgotność względna jest niska (poniżej 35%), wilgotność nie wzrośnie natychmiast. Wynika to z faktu, że podłogi, meble i ściany najpierw pochłaniają wilgoć, zanim trafi ona do powietrza. Może to potrwać do dwóch tygodni, zanim wszystko wchłonie wystarczającą ilość wilgoci, aby wilgotność zaczęła rosnąć. Dopóki trzeba regularnie uzupełniać wodę, Oskar działa prawidłowo. Jeśli filtr nawilżacza ma więcej niż 2 miesiące lub jego górna część jest twarda i nie nasiąka już wodą, należy go wymienić.
JAK CZĘSTO NALEŻY CZYŚCIĆ OSKARA?
Ze względów higienicznych i w celu zapewnienia prawidłowego działania zalecamy następujące interwały czyszczenia. Uwaga: Nigdy nie zanurzać urządzenia w wodzie (niebezpieczeństwo zwarcia).
Codziennie: Napełnij urządzenie świeżą, zimną wodą z kranu. Jeśli urządzenie nie będzie używane przez kilka dni, należy wcześniej opróżnić dolną część z wody i w razie potrzeby wyczyścić ją kroplą płynu do mycia naczyń i czystą ściereczką. Przed ponownym uruchomieniem urządzenia dolną część należy napełnić świeżą wodą.
Co 2 tygodnie: Najpierw wyjmij filtry i kostkę uzdatniającą wodę™. Co 2 tygodnie dokładnie wyczyść wnętrze dolnej części za pomocą kropli płynu do mycia naczyń, ciepłej wody i miękkiej, czystej szmatki, gąbki lub szczotki. Następnie dokładnie wypłucz dolną część zimną wodą i włóż z powrotem filtry i kostkę uzdatniającą wodę.
Mniej więcej co 4 tygodnie (w zależności od twardości wody): Najpierw wyjmij filtry i kostkę uzdatniające™. Jeśli w dolnej części znajdują się osady kamienia, zalecamy użycie Płynu czyszczącego i odkamieniającgo Stadler Form Durgol. Alternatywnie można użyć domowego środka do usuwania kamienia lub octu. Następnie dokładnie wypłucz dolną część zimną wodą i włóż z powrotem filtry i kostkę uzdatniającą wodę. Ze względów higienicznych filtry należy wymieniać co 2-3 miesiące.
Regularnie według potrzeb: Aby wyczyścić zewnętrzną część, należy przetrzeć ją wilgotną szmatką, a następnie dokładnie wysuszyć.
Po zakończeniu sezonu: Przed odstawieniem urządzenia po zakończeniu sezonu należy je dokładnie wyczyścić wewnątrz i na zewnątrz, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Odkamienić dolną część w sposób opisany powyżej. Wyczyść łopatki wentylatora w górnej części wilgotną szmatką, a następnie wytrzyj je do sucha. Włóż nowe filtry nawilżacza i nową kostkę uzdatniającą wodę, aby urządzenie było gotowe do pracy na początku następnego sezonu.
FILTRY NAWILŻACZA OSKAR
Aby zapewnić higieniczne i optymalne użytkowanie nawilżacza, filtr nawilżacza należy wymieniać co najmniej raz na dwa miesiące. Jeśli filtr nawilżacza będzie używany dłużej, z jednej strony wydajność nawilżania może się znacznie pogorszyć, a z drugiej strony nie można zagwarantować antybakteryjnego działania filtra. Filtry do nawilżacza można zazwyczaj nabyć w miejscu zakupu urządzenia. Po wymianie filtrów należy ręcznie zresetować wskaźnik wymiany filtra. W tym celu należy nacisnąć i przytrzymać przycisk resetowania przez 5 sekund, aż niebieska dioda LED zacznie świecić światłem ciągłym. Link: Wideo na temat resetowania wskaźnika wymiany filtra
Lekko żółtawe lub brązowawe przebarwienia są normalne. Przebarwienia są powodowane przez substancje znajdujące się w wodzie wodociągowej lub powietrzu. Im gorsza jakość wody, tym szybciej filtr nawilżacza ulegnie odbarwieniu. Chociaż nie wygląda to przyjemnie, jest nieszkodliwe, o ile nie jest spowodowane pleśnią. Odbarwienie nie wpłynie również na wydajność nawilżacza. Jeśli filtr nawilżacza nie był używany przez dłuższy czas, można go dokładnie przepłukać, obrócić i użyć ponownie. Jeśli filtr nawilżacza ma więcej niż 2 miesiące, zalecamy jego wymianę.
Możliwe jest również stwardnienie górnej części filtrów nawilżacza. Podczas procesu parowania wapno obecne w wodzie gromadzi się w filtrze nawilżacza w postaci kamienia. Im twardsza woda, tym szybciej filtr nawilżacza staje się twardy. Jeśli używasz wody ze zmiękczacza wody, który działa na zasadzie wymiany jonowej, w filtrze nawilżacza może gromadzić się sól, a nie kamień. Jeśli filtr nawilżacza był używany przez okres krótszy niż 2 miesiące, można go dokładnie przepłukać wodą, obrócić i włożyć z powrotem. Po odwróceniu filtra nawilżacza może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach, w zależności od stopnia zanieczyszczenia filtra składnikami znajdującymi się w powietrzu lub wodzie.
Jeśli Oskar lub filtry nawilżacza wydzielają nieprzyjemny zapach, może to mieć różne przyczyny: jakość wody i powietrza, zużyty filtr lub nawet fakt, że Oskar nie był używany przez długi czas, a w jego zbiorniku nadal znajduje się woda. W każdym przypadku zalecamy dokładne wyczyszczenie i odkamienienie urządzenia. Jeśli filtr był używany krócej niż 2 miesiące, można go dokładnie przepłukać zimną, czystą wodą, odwrócić i kontynuować użytkowanie.
DLACZEGO ZAPACH OLEJKÓW Z MOJEGO OSKARA JEST LEDWO WYCZUWALNY?
Na intensywność zapachu wpływają różne czynniki:
Rodzaj zapachu (syntetyczny, naturalny, składniki itp.) Temperatura pomieszczenia i wilgotność względna (im bardziej wilgotne powietrze, tym silniejszy zapach) Wielkość pomieszczenia (im mniejsze pomieszczenie, tym intensywniejszy zapach).
Zasadniczo można zwiększyć intensywność zapachu, dodając nieco więcej olejku zapachowego. Siła zapachu zależy od samego zapachu. Naturalne zapachy są często bardziej dyskretne niż syntetyczne, a niektóre składniki są bardziej dominujące niż inne.
Należy również pamiętać, że przede wszystkim urządzenie to jest nawilżaczem. Jego głównym celem jest zapewnienie wilgotności w pomieszczeniu i z tego powodu intensywność jego zapachu nigdy nie będzie tak silna, jak zapach z dyfuzora aromatu.
JAKIE POMIESZCZENIA NAWILŻY NAWILŻACZ EWAPORACYJNY OSKAR?
Oskar jest odpowiedni do pomieszczeń o wielkości do 50 m2, jest więc idealny do sypialni i pokoi dziecięcych ale sprawdzi się również w salonie. Dzieku cichej pracy i moziwości przyciemnienia lub wyłączenia kontrolek, nie będzie przerwał snu.