Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Wpływ olejków eterycznych na organizm

Aromaterapia i stosowanie olejków eterycznych to temat obecnie bardzo modny, nie sposób go uniknąć w dzisiejszych czasach trendsetterów. Dostępnych jest wiele informacji na ten temat, jednak wiele z nich traktuje temat dość pobieżnie. Czym są olejki eteryczne i jak prawidłowo ich używać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym są olejki eteryczne?

Z definicji są to lotne mieszaniny produkowane przy użyciu różnych substancji organicznych. Są one pozyskiwane ze źródeł roślinnych (a czasem także syntetycznych) dzięki różnym procesom. Najczęściej stosowanymi metodami są destylacja parowa, ekstrakcja i tłoczenie roślin lub ich części.

Olejki eteryczne nadają się szczególnie do stosowania w kosmetykach i perfumach. W naturze olejki służą ochronie roślin przed pasożytami i chorobami lub przyciąganiu pożytecznych owadów, takich jak pszczoły do zapylania. Ponadto rozróżnia się oleje naturalnie czyste, naturalne, identyczne z naturalnymi i syntetyczne.

Więcej szczegółowych informacji na temat definicji i produkcji olejków eterycznych można znaleźć tutaj.

Dlaczego olejki eteryczne działają?

Ze względu na swoją lotność olejki eteryczne łatwo wchłaniają się i rozpraszają w powietrzu. Olejki eteryczne najlepiej wchłaniają się przez naszą skórę, błony śluzowe (np. przez inhalację) lub przewód pokarmowy, poprzez inhalację, wcieranie, a nawet bezpośrednie spożycie. Zalecamy stosowanie wyłącznie naturalnie czystych lub naturalnych olejków do stosowania wewnętrznego (inhalacja i bezpośrednie spożycie) lub do stosowania na skórę oraz wcześniejszą konsultację ich użycia z lekarzem lub farmaceutą. Dzieje się tak, ponieważ nieprawidłowe stosowanie olejków eterycznych może zagrażać zdrowiu – zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci lub w ich pobliżu.

Kiedy olejki eteryczne są wdychane, wysyłają sygnał do naszego mózgu poprzez nerwy i aktywują tak zwane „hormony szczęścia”, takie jak endorfiny i serotonina. W zależności od rodzaju olejku mogą poprawiać nastrój, relaksować lub poprawiać zdolność koncentracji. Wnikają przez skórę w głąb tkanki, gdzie mogą w delikatny i naturalny sposób łagodzić ból lub zmniejszać stan zapalny.

Jak działają olejki eteryczne?

W dzisiejszych czasach istnieje olejek na każdą potrzebę. Na całym świecie jest około 120 olejków eterycznych*, więc wybór jest ogromny. Który jest dla Ciebie najlepszy? Jeśli chodzi o przeziębienia, najlepszym wyborem są eukaliptus i tymianek. Rozluźniają uporczywy śluz i ułatwiają oddychanie. Uwaga: stosowanie tych olejków nie jest zalecane u niemowląt i dzieci lub w ich pobliżu i zalecamy skonsultowanie się w tej sprawie ze specjalistą (lekarzem lub farmaceutą).

Jeśli szukasz relaksu lub chcesz zmniejszyć poziom stresu, lawenda jest najlepszym wyborem.

Bergamotka to prawdziwy polepszacz nastroju, podobnie jak ogólnie olejki z owoców cytrusowych. Popularne pick-me-upy działają orzeźwiająco dzięki swojej owocowej świeżości.

Klasycznym olejkiem eterycznym jest mięta pieprzowa, która podobno jest dobra na wszystko. Ma działanie pobudzające i jest szczególnie przydatna w przypadku zmęczenia lub problemów z koncentracją i daje bardzo potrzebny zastrzyk energii.

Rumianek jest również niezbędny w aromaterapii: jego działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe sprawia, że jest niezastąpiony.

*Źródło: Wikipedia

Jakie są możliwe zastosowania?

Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania olejków eterycznych. W przypadku dróg oddechowych istnieją dyfuzory zapachowe, które rozkładają mieszankę oleju i wody na drobne cząsteczki i rozprowadzają je w powietrzu. Umożliwia to wchłanianie olejku eterycznego przez drogi oddechowe, z dodatkową zaletą, że jednocześnie zamienia całe pomieszczenie w pachnącą oazę dobrego samopoczucia.

Ta sama zasada działa również w podobny sposób w przypadku seansów w saunie. Do wody dodawane są olejki eteryczne, które następnie odparowują po wylaniu na gorące kamienie. Ciepło otwiera twoje pory, dzięki czemu z jednej strony wchłaniasz olejek eteryczny przez skórę, a z drugiej wdychasz olejek poprzez wytworzoną parę.

Tysiące lat temu Egipcjanie i Grecy używali wielu olejków eterycznych w kosmetyce i lecznictwie. Dodanie ich do oleju nośnego (np. jojoba lub migdałowego) tworzy wspaniały olejek do masażu, który jest następnie wcierany w skórę, aby zapewnić całkowity relaks. Dodanie kilku kropli olejku rozmarynowego do szamponu lub odżywki do włosów pomoże rozluźnić skórę głowy i pobudzić wzrost włosów.

Obecnie olejki eteryczne są coraz częściej używane w kuchni, zarówno do aromatyzowania potraw, jak i jako terapeutyczny suplement diety w postaci tabletek lub herbat. W przypadku bezpośredniego spożycia należy upewnić się, że są one w postaci rozcieńczonej, ponieważ w czystej postaci olejki eteryczne mogą powodować niepożądane skutki uboczne (patrz następna sekcja). Tutaj również należy najpierw skonsultować się ze specjalistą (lekarzem lub farmaceutą).

Dowiedz się więcej o naszych aromatyzerach.

Możliwe skutki uboczne i ograniczenia użytkowania

Tak więc w odpowiedniej dawce olejki mogą mieć szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia i samopoczucia. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli chodzi o dawkowanie – zwłaszcza jeśli olejki są stosowane u niemowląt i dzieci lub w ich pobliżu. Zdecydowanie odradzamy stosowanie niektórych olejków, takich jak tymianek, mentol lub eukaliptus, u niemowląt i dzieci lub w ich pobliżu. W przypadku innych olejków eterycznych zbyt duża dawka może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Mogą one objawiać się na przykład podrażnieniami skóry, a w cięższych przypadkach nawet alergią lub astmą.

Jeśli nie masz pewności, jak używać olejku lub którego użyć, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą (lekarzem lub farmaceutą).

Czy odkryłeś już naszą ekskluzywną gamę naturalnych mieszanek olejków zapachowych? Znajdź swój nowy ulubiony zapach tutaj.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Olejki eteryczne - pierwsze kroki
Olejki eteryczne - pierwsze kroki
Czytaj więcej
Jak wybrać aromatyzer do salonu masażu?
Jak wybrać aromatyzer do salonu masażu?
Czytaj więcej
Dyfuzor powietrza a nawilżacz z aromaterapią – porównanie
Dyfuzor powietrza a nawilżacz z aromaterapią – porównanie
Czytaj więcej
Jaki rodzaj dyfuzorów zapachowych wybrać do salonu?
Jaki rodzaj dyfuzorów zapachowych wybrać do salonu?
Czytaj więcej
O zapachu i o... miłości
O zapachu i o... miłości
Czytaj więcej