Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Olejki eteryczne - pierwsze kroki

Olejki eteryczne cieszą się obecnie dużą popularnością. Liczba dostępnych produktów i możliwych zastosowań znacznie wzrosła, a rynek wciąż się rozwija. Olejki eteryczne po raz pierwszy zostały użyte przez Egipcjan tysiące lat temu i z czasem ich produkcja stała się prawdziwym rzemiosłem. Niezależnie od tego, czy są one używane do leczenia dolegliwości, poprawy własnego samopoczucia, czy po prostu w kuchni, prawidłowo stosowane olejki eteryczne mogą wnieść wartość dodaną do codziennego życia. Aby powstrzymać Cię przed zagubieniem się w tej dżungli zapachów, zebraliśmy zbiór informacji i wskazówek.

DESTYLACJA I EKSTRAKCJA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Olejki eteryczne są lekko lotnymi mieszaninami, które są produkowane z naturalnych lub syntetycznych (tj. sztucznych) źródeł. W naturze olejki eteryczne służą również do powstrzymywania pasożytów, przyciągania pożytecznych owadów (np. pszczół do zapylania) lub ochrony przed chorobami (atakiem grzybów lub bakterii).

Obecnie najczęstszymi metodami otrzymywania ekstraktów są destylacja parowa, ekstrakcja lub tłoczenie roślin lub ich części. Olejki pozyskuje się z kwiatów, liści, korzeni i nasion, a także żywicy, kory i drewna. Podczas destylacji parowej woda jest podgrzewana do temperatury około 100 °C. Wytworzona para wodna wydobywa oleje z roślin, a następnie zbiera się ją razem z olejem w celu uzyskania mieszaniny oleju i wody. Po pewnym czasie olejki eteryczne oddzielają się od wody, a następnie zostają odtłuszczone.

Ekstrakcja wykorzystywana jest do wytwarzania wrażliwych na temperaturę zapachów kwiatowych. Ponieważ aktywne składniki zostałyby utracone podczas destylacji, olejki te są produkowane poprzez ekstrakcję przy użyciu rozpuszczalników. W procesie tym ekstrakty są oddzielane od roślin za pomocą czystego alkoholu lub mieszanin alkoholu i wody. Na koniec mikstura jest ponownie filtrowana.

W przypadku tłoczenia na zimno (prasowania), które jest stosowane tylko w przypadku olejów cytrusowych, skórki owoców cytrusowych są rozdrabniane po umyciu, mieszane z wodą i ostatecznie odwirowywane. W tym procesie następuje oddzielenie olejku eterycznego od skórki. Ponieważ olejki eteryczne nie są tłuste, bardzo szybko odparowują i nie pozostawiają żadnych pozostałości. Najczęściej stosuje się je w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Jednak olejki eteryczne stosowane są również w medycynie, a jeszcze częściej w aromaterapii. I co nie mniej ważne, są one niezwykle popularne w kuchni, gdzie służą do przyprawiania potraw poprzez dodawanie dodatkowych aromatów.

Mięta

RÓŻNICA MIĘDZY OLEJKAMI NATURALNYMI I SYNTETYCZNYMI

Pod pojęciem "olejków naturalnych" kryją się dalsze oznaczenia służące do rozróżnienia olejów pod względem ich pochodzenia, uzyskiwania ekstraktów, właściwości i wielu innych kryteriów. W przypadku tych olejów wszystkie, a przynajmniej większość ich składników jest całkowicie naturalnych. Olejki czyste (lub również niezmienione) otrzymywane są bezpośrednio z jednej rośliny, podczas gdy oleje naturalne mogą zawierać kilka czystych składników, nie tylko tych pochodzących z rośliny o tej samej nazwie. Olejki identyczne z naturalnymi opierają się na olejach naturalnych, ale są produkowane syntetycznie i są o wiele mniej złożone niż olejki oryginalne, ponieważ zazwyczaj zawierają mniej składników. Natomiast olejki syntetyczne produkowane są w laboratorium i są całkowicie sztuczne: żaden ze składników nie jest naturalny. Zalecamy stosowanie wyłącznie czystych lub naturalnych olejków do stosowania wewnętrznego (inhalacja) lub do nakładania na skórę.

NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE ROŚLINY I ICH DZIAŁANIE

Na świecie istnieje około 120 olejków eterycznych, nie licząc mieszanek, więc wybór jest naprawdę ogromny. Ponieważ jest ich tak wiele, wybraliśmy kilka z najbardziej popularnych olejków, które prezentujemy poniżej jako wprowadzenie do świata olejków eterycznych.

Lawenda - świeża, kwiatowa, ziołowa. Uznawana za ulubioną wspomagającą relaks. Nic dziwnego, ponieważ przyjemny zapach od razu przywodzi na myśl pola kwitnących kwiatów w Prowansji. Lawenda może również przyczynić się do zmniejszenia stresu i złagodzenia niepokoju.

Eukaliptus - świeży, ziołowy, kampusowy. Działa chłodząco, wzmacnia w przypadku przeziębienia, kaszlu lub bólu głowy, pomaga w swobodnym oddychaniu. Nie nadaje się dla niemowląt i małych dzieci.

Mięta pieprzowa - świeża, ziołowa, oczyszczająca. Niezwykle wszechstronny olejek. Zawartość mentolu w mięcie pieprzowej ma działanie pobudzające. Mięta pieprzowa jest więc skuteczna również jako przeciwutleniacz i środek przeciwbólowy. Może również pomóc w poprawieniu koncentracji i ożywieniu.

Olejki eteryczne Stadler Form

UŻYCIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Najskuteczniejszym sposobem stosowania olejków eterycznych jest wchłanianie ich przez skórę lub błony śluzowe, tj. wdychanie, połykanie lub wcieranie. Dlatego zawsze ważne jest, aby obchodzić się z nimi ostrożnie. Przy niewłaściwym zastosowaniu lub w zbyt dużych dawkach mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, takie jak podrażnienia skóry lub nawet alergie. Dlatego podczas stosowania należy zachować ostrożność - szczególnie w przypadku niemowląt i dzieci, dla których nie zaleca się stosowania niektórych olejków, takich jak eukaliptus i tymianek. W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem lub farmaceutą. 

Najlepszym sposobem wdychania olejków eterycznych jest użycie aromatyzera (dyfuzora zapachowego), który należy napełnić wodą, a następnie dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Tutaj również obowiązuje zasada "Mniej znaczy więcej". Aromatyzer zrobi za Ciebie resztę i wypełni pomieszczenie pachnącą mgiełką. 

Marka Stadler Form specjalizuje się w dyfuzji zapachów i zaprojektowała stylowe aromatyzery, aby umożliwić optymalne wykorzystanie olejków eterycznych.  Te małe urządzenia mogą rozprowadzić ulubiony zapach i zamienić każde pomieszczenie w osobistą oazę dobrego samopoczucia. Oprócz aromatyzerów, szwajcarska marka oferuje również ekskluzywną gamę 100% naturalnych mieszanek olejków zapachowych, które są produkowane w sposób zrównoważony i nie są testowane na zwierzętach. W ofercie mamy olejki RelaxRefresh ReviveRecharge i Relief.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
PROMOCJA
(20)
Aromatyzer Stadler Form Zoe, biały
219,00 zł
299,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
299,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 04.04.2024 r. - 06.05.2024 r.
PROMOCJA
(20)
Aromatyzer Stadler Form Zoe, czarny
219,00 zł
299,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
299,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 04.04.2024 r. - 06.05.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Wpływ olejków eterycznych na organizm
Wpływ olejków eterycznych na organizm
Czytaj więcej
Jak wybrać aromatyzer do salonu masażu?
Jak wybrać aromatyzer do salonu masażu?
Czytaj więcej
Dyfuzor powietrza a nawilżacz z aromaterapią – porównanie
Dyfuzor powietrza a nawilżacz z aromaterapią – porównanie
Czytaj więcej
Jaki rodzaj dyfuzorów zapachowych wybrać do salonu?
Jaki rodzaj dyfuzorów zapachowych wybrać do salonu?
Czytaj więcej
O zapachu i o... miłości
O zapachu i o... miłości
Czytaj więcej