Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Odpowiedni olejek eteryczny do sauny

Stosowanie olejków eterycznych w saunie to świetny sposób na zintensyfikowanie doznań płynących z sauny i zapewnienie sobie dodatkowego relaksu i dobrego samopoczucia. Wybór odpowiedniego olejku eterycznego do naparu w saunie wymaga jednak rozważenia kilku kwestii. Należy między innymi wziąć pod uwagę czystość, jakość i kompatybilność olejków, a także osobiste preferencje zapachowe.

Prawidłowe stosowanie olejków eterycznych do infuzji w saunie

Istnieje kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego olejku eterycznego do sauny

  • Czystość i jakość: Upewnij się, że używasz wyłącznie wysokiej jakości, w 100% naturalnych olejków. Niska jakość i syntetyczne olejki mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, a pożądany efekt może być znacznie słabszy. W 100% naturalne olejki eteryczne są droższe, ale ich zużycie jest niższe w dłuższej perspektywie, ponieważ wysokiej jakości olejki są bardziej intensywne.
  • Kompatybilność: Należy pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne nadają się do sauny. Nawet niektóre naturalnie czyste olejki mogą podrażniać drogi oddechowe lub powodować reakcje alergiczne. Zawsze należy najpierw przetestować nowy olejek na niewielkim obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wywołuje on żadnych negatywnych reakcji. Ponadto należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania danego olejku.
  • Osobiste preferencje i efekty: Różne olejki różnie pachną i mają różne działanie. Istnieją na przykład olejki eteryczne, które mają działanie relaksujące i uspokajające lub takie, które poprawiają nastrój. Kupując olejek eteryczny do sauny, należy najpierw jasno określić, jaki zapach chcemy uzyskać i jaki efekt chcemy osiągnąć. Na przykład olejki eteryczne z eukaliptusa, mięty pieprzowej lub drzewa herbacianego mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z kolei olejki lawendowy lub jaśminowy znane są z tego, że wzmacniają układ odpornościowy, a olejki pomarańczowy lub bergamotowy pomagają zmniejszyć stres i niepokój.
  • Punkty dymienia olejków: To, jak bardzo olejek powinien być podgrzany, zależy od jego punktu dymienia. Punkt dymienia to temperatura, w której olejek zaczyna dymić. W tej temperaturze składniki zawarte w olejku ulegają rozkładowi i mogą uwalniać się substancje toksyczne lub drażniące. Olejki eteryczne o niskim punkcie dymienia nie powinny być używane do infuzji w saunie. Większość olejków eterycznych ma wystarczająco wysoki punkt dymienia, aby można je było stosować w saunie, ponieważ zwykle odparowują one w niższych temperaturach niż osiągnięty punkt dymienia.

Dawkowanie olejków eterycznych w saunie

Istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas dozowania olejków eterycznych w saunie. Najważniejszą rolę odgrywa wielkość sauny i rodzaj olejku. Z reguły wystarczy dodać 5-10 kropli olejku eterycznego do wody, aby uzyskać przyjemny zapach. W większej saunie z wieloma saunowiczami dawkę można nieco zwiększyć.

Optymalna ilość olejku eterycznego może różnić się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie preferują silniejszy zapach, podczas gdy inni są bardziej wrażliwi na olejki eteryczne. Należy pamiętać, że niektóre olejki eteryczne, zwłaszcza te o wysokiej zawartości mentolu, takie jak olejek z mięty pieprzowej, mogą podrażniać drogi oddechowe. Takich olejków należy używać oszczędnie.

Aby przygotować napar do sauny, należy najpierw schłodzić gorące kamienie niewielką ilością wody, a następnie dodać kilka kropli olejku eterycznego do chochli pełnej wody i polać nią kamienie. Zimą można również uformować śnieżki z kilkoma kroplami olejku eterycznego i umieścić je na kamieniach. Ważne jest, aby nigdy nie umieszczać olejku bezpośrednio na kamieniach, ponieważ może się zapalić, i aby nigdy nie używać nierozcieńczonych olejków eterycznych, ale zawsze mieszać je z wodą.

Odpowiednie olejki eteryczne do infuzji w saunie

Istnieje wiele olejków eterycznych, których można używać do infuzji w saunie. Oto niektóre z najbardziej popularnych.

  • Eukaliptus: Olejek eteryczny z eukaliptusa jest jednym z najpopularniejszych do naparów w saunie. Doskonale otwiera drogi oddechowe i zapewnia odświeżające i orzeźwiające doznania w saunie.
  • Mięta pieprzowa: Olejek eteryczny z mięty pieprzowej może łagodzić bóle głowy i może pomóc w wyczerpaniu i zmęczeniu. Ma działanie odświeżające i oczyszczające oraz może wspomagać koncentrację.
  • Cytryna: Olejek ten nadaje naparowi z sauny orzeźwiający cytrusowy zapach. Olejek cytrynowy ma działanie orzeźwiające i odświeżające. Pobudza krążenie, a dzięki działaniu poprawiającemu nastrój wprawia w dobry nastrój.
  • Lawenda: Olejek eteryczny z lawendy ma działanie relaksujące, a jednocześnie poprawiające nastrój i dodające otuchy. Lawenda może pomóc w przypadku niepokoju i nadmiernego pobudzenia. Ponadto lawenda ma silne działanie antyseptyczne.
  • Rozmaryn: Olejek eteryczny z rozmarynu stymuluje krążenie krwi i pobudza krążenie. Olejek rozmarynowy wspomaga również koncentrację, pobudza i wzmacnia.

Korzystanie z olejków eterycznych to łatwy sposób na zoptymalizowanie doznań w saunie. Wybierając odpowiedni olejek eteryczny, można osiągnąć pożądany efekt, czy to relaks, odświeżenie czy zwiększoną koncentrację. Eksperymentuj z różnymi olejkami, aby dowiedzieć się, który zapach najbardziej Ci odpowiada i ciesz się czasem spędzonym w saunie, relaksując się i dodając sobie energii.

Uwaga: olejki eteryczne Stadler Form są w 100% naturalne. Są one jednak przeznaczone do aromatyzowania pomieszczeń i dlatego zalecamy ich stosowanie wyłącznie w tym celu. Przed użyciem olejków eterycznych w saunie należy zawsze skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka (dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore).

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Olejki eteryczne - pierwsze kroki
Olejki eteryczne - pierwsze kroki
Czytaj więcej
Wpływ olejków eterycznych na organizm
Wpływ olejków eterycznych na organizm
Czytaj więcej
Jak wybrać aromatyzer do salonu masażu?
Jak wybrać aromatyzer do salonu masażu?
Czytaj więcej
Dyfuzor powietrza a nawilżacz z aromaterapią – porównanie
Dyfuzor powietrza a nawilżacz z aromaterapią – porównanie
Czytaj więcej
Jaki rodzaj dyfuzorów zapachowych wybrać do salonu?
Jaki rodzaj dyfuzorów zapachowych wybrać do salonu?
Czytaj więcej