Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu

Eksperci zalecają wilgotność względną od 40% do 60%, aby zapewnić przyjemne środowisko w domu lub w pracy. Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu przekracza 60%, oznacza to, że powietrze jest zbyt wilgotne i należy jak najszybciej osuszyć pomieszczenie. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka przez zbyt długi czas, łatwo rozwija się pleśń i czuć nieprzyjemne zapachy. Ciemne plamy na ścianach są oznaką powstawania pleśni. Kropelki wody (kondensacja) na ścianach, meblach i ramach okiennych mogą być oznaką nadmiernej wilgotności powietrza. Osuszacz powietrza pomaga zredukować wilgotne powietrze w pomieszczeniu do optymalnego poziomu i zapobiec powstawaniu pleśni w pomieszczeniach.

 

CO TO JEST WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA?

Wilgotność względna jest miarą stopnia nasycenia powietrza parą wodną w zależności od temperatury. Wyraża się ją w procentach. Podstawowa zasada brzmi: im wyższa temperatura, tym więcej wody może pomieścić powietrze. Przy wilgotności względnej wynoszącej 100% powietrze jest całkowicie nasycone wodą. Gdy temperatura powietrza spada, dochodzi do sytuacji, w której wilgotność względna przekracza 100% i nadmiar wody skrapla się tworząc wodę w stanie ciekłym (kondensacja). Nazywa się to "temperaturą punktu rosy". W świecie przyrody jest to moment, w którym tworzy się mgła lub rosa. W przeciwieństwie do wilgotności względnej, bezwzględna wilgotność powietrza jest miarą zawartości pary wodnej w powietrzu (w gramach na metr sześcienny). Dla komfortu człowieka wilgotność względna jest ważniejsza niż bezwzględna wilgotność powietrza. Wilgotność względna zależy nie tylko od zawartości wody w powietrzu, ale również od jego temperatury. Niestety człowiek nie jest w stanie dokładnie wyczuć wilgotności powietrza, dlatego do pomiaru wilgotności powietrza używamy higrometru.

higrometr Selina - blog Stadler Form

PRZYCZYNY WYSOKIEJ WILGOTNOŚCI POWIETRZA

Poniższe źródła są najczęstszymi przyczynami wysokiej wilgotności w pomieszczeniu.

Brak wymiany powietrza w nowych budynkach

Nowe budynki są zazwyczaj bardzo dobrze izolowane i mają dobrze uszczelnione okna, ale to niestety powoduje brak naturalnej wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a powietrzem na zewnątrz. Ponieważ nowe budynki są zamieszkiwane wkrótce po ich ukończeniu, struktura budynku i materiały często pozostają wilgotne. Brak wymiany powietrza może szybko doprowadzić do wysokiej wilgotności i złego klimatu w pomieszczeniach.

 

Jeśli brakuje naturalnej wymiany powietrza, regularne i prawidłowe wietrzenie jest bardzo ważne dla optymalnego klimatu w pomieszczeniach. Szczególnie skuteczną metodą jest "wietrzenie z przeciągiem", polegające na całkowitym otwarciu przeciwległych okien na kilka minut, co najmniej dwa razy dziennie. Szczególnie w lecie lub gdy powietrze stoi, brak wentylacji jest często przyczyną powstawania pleśni lub nieprzyjemnych zapachów.

wilgoć na oknach - blog Stadler Form

Wady konstrukcyjne, słaba izolacja i piwnica

Przyczyną złego klimatu w pomieszczeniach mogą być również wady konstrukcyjne oraz stara lub nieodpowiednia izolacja. Jeżeli zimą powietrze w pomieszczeniach jest zbyt wilgotne, może się zdarzyć, że to wilgotne i ciepłe powietrze w pomieszczeniu ochładza się na zimnych ścianach zewnętrznych i skrapla się tam, co może prowadzić do powstawania pleśni. Zwykle dzieje się to w miejscach, które nie są widoczne od razu, na przykład na ścianie za szafką. Również pomieszczenia piwniczne lub pralnie są bardzo podatne na nadmiar wilgoci, ponieważ zazwyczaj znajdują się pod ziemią. Ziemia jest często bardzo wilgotna, a beton nie jest w stanie uszczelnić wilgoci - piwnice mają naturalnie wilgotne środowisko. Innymi możliwymi przyczynami wysokiej wilgotności w pomieszczeniach mogą być również: mokre pranie, rośliny, prysznic i wanna, akwaria i terraria, powodzie, szkody spowodowane przez wodę lub położenie nieruchomości w pobliżu zbiorników wodnych. Przyczyn wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest wiele i nie zawsze można je jednoznacznie sklasyfikować. Co zatem należy zrobić, jeśli higrometr wskazuje wilgotność względną powyżej 60%, a tym samym zły klimat w pomieszczeniu?

CO ROBIĆ, GDY KLIMAT WEWNĘTRZNY JEST ZBYT WILGOTNY

Przed zakupem osuszacza powietrza należy przede wszystkim spróbować wyeliminować lub usunąć wszelkie możliwe źródła wilgoci. Na przykład sprawdzić rury wodociągowe lub zainstalować izolację przeciwwilgociową na ścianach zewnętrznych piwnicy. Ukierunkowana i prawidłowa wentylacja (napowietrzanie suchym powietrzem z zewnątrz) pomieszczenia może również sprzyjać osuszaniu. Zastosowanie osuszacza ma sens, jeżeli przez dłuższy czas mierzona jest nadmierna wilgotność powietrza i muszą być przechowywane delikatne materiały lub jeżeli na ścianach i ścianach murowanych zaczyna się tworzyć pleśń. Istniejąca pleśń musi być zawsze usuwana profesjonalnie, ponieważ jej zarodniki są szkodliwe dla zdrowia. Jeśli te środki nie wystarczą do osuszenia pomieszczenia, skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie osuszacza powietrza. Osuszacze powietrza odfiltrowują nadmiar wilgoci z powietrza w pomieszczeniach, zapobiegając w ten sposób powstawaniu pleśni i związanym z tym zagrożeniom dla zdrowia.

JAK MOŻE POMÓC OSUSZACZ POWIETRZA?

Osuszacze powietrza mogą być stosowane w wielu kontekstach. Wilgotność powietrza jest często problemem w starych budynkach. Szczelne okna i brak izolacji cieplnej mogą sprzyjać powstawaniu pleśni i złemu klimatowi w pomieszczeniach. Oprócz prawidłowego ogrzewania i regularnego wietrzenia pomieszczeń z przeciągiem, osuszacz powietrza może obniżyć wilgotność względną do optymalnego poziomu. Zastosowanie osuszacza ma szczególny sens w pomieszczeniach, w których występuje duża ilość pary wodnej, np. w łazience i kuchni. Pomaga to nie tylko w walce z wysoką wilgotnością powietrza w łazienkach, ale także w zapobieganiu rozwojowi rybików (srebrzyków), które najlepiej rozwijają się w ciemnych, wilgotnych pomieszczeniach. Osuszacze znajdują swoje miejsce również w samochodzie, gdzie urządzenie stosuje się, aby szyby nie zaparowywały oraz aby zapobiec powstawaniu pleśni na tapicerce i elementach wyposażenia. Osuszacze stosuje się również do suszenia prania w domu, jeśli lokal nie posiada pralni lub suszarki do ubrań, lub jeśli pranie musi schnąć delikatnie. Osuszacz prania umożliwia szybsze schnięcie tekstyliów i jednocześnie tworzy idealny klimat w pomieszczeniu. Osuszacz może również oczyszczać powietrze w pomieszczeniu. Skroplona woda wiąże się z cząsteczkami brudu i drobnego kurzu i wypłukuje je w zbiorniku na wodę. Niektóre modele posiadają zintegrowane ogrzewanie, dzięki czemu proces osuszania przebiega jeszcze szybciej. W przypadku szkód wyrządzonych przez wodę, osuszacz może być ekonomicznym, skutecznym i użytecznym rozwiązaniem w celu zmniejszenia wilgotności powietrza. Ważne jest, aby zacząć używać go od razu, zanim wilgoć dostanie się do tynku i cegieł. Osuszacze powietrza stosowane do osuszania budynków lub usuwania większych szkód wyrządzonych przez wodę nazywane są osuszaczami budowlanymi. Są to solidne urządzenia, które mają większą wydajność osuszania niż standardowe osuszacze powietrza do użytku prywatnego.

wilgotne pomieszczenia - blog Stadler Form

JAK DZIAŁA OSUSZACZ POWIETRZA?

Osuszacze powietrza działają dzięki dwóm różnym procesom - kondensacji i adsorpcji - które szczegółowo opisano poniżej.

Kondensacja ma miejsce, gdy powietrze ochładza się i powstaje ciekła woda. Wilgotne powietrze w pomieszczeniu jest zasysane przez wentylator i schładzane przez skraplacz pompy ciepła, co powoduje skroplenie wody zawartej w powietrzu do postaci ciekłej. Następnie suche powietrze jest ponownie ogrzewane przez skraplacz pompy ciepła i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Tam stale miesza się z wilgotnym powietrzem w pomieszczeniu, aż do osiągnięcia docelowej wilgotności powietrza. Woda uwalniana z powietrza jest gromadzona w zbiorniku na wodę lub odprowadzana do odpływu przez wąż wodny. Ta metoda może jednak prowadzić do oblodzenia skraplacza. Dlatego przy zakupie osuszacza powietrza należy sprawdzić, czy urządzenie posiada czujnik odszraniania lub zabezpieczenie przed zamarzaniem (funkcja defrost). Obecnie prawie wszystkie nowoczesne osuszacze powietrza posiadają funkcję odszraniania. Wiele osuszaczy jest wyposażonych w higrostat. Dzięki higrostatowi urządzenia te są bardzo energooszczędne, ponieważ wyłączają się automatycznie po osiągnięciu żądanej wilgotności.

kondensacja - blog Stadler Form

Drugim procesem jest suszenie adsorpcyjne. Adsorpcja polega na zagęszczaniu gazów lub substancji rozpuszczonych na powierzchni obiektów stałych. Do tego celu często stosuje się jeszcze środek osuszający. Para wodna jest adsorbowana przez środek osuszający i w ten sposób usuwana z powietrza. Osuszanie za pomocą osuszacza sorpcyjnego nie jest jednak optymalną alternatywą w porównaniu z elektrycznymi osuszaczami powietrza z regeneracją gorącego powietrza, ponieważ wydajność osuszania jest raczej niska.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE OSUSZACZA POWIETRZA?

Zakup osuszacza powietrza nie jest łatwym zadaniem i powinien być dokładnie przemyślany. Istnieje wiele różnych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Poniżej przyglądamy się najważniejszym kryteriom, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie osuszacza powietrza.

Wielkość pomieszczenia: Wielkość pomieszczenia jest kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego osuszacza powietrza. Duże pomieszczenia wymagają oczywiście wysokiej wydajności osuszania. Należy tu brać pod uwagę objętość pomieszczenia, a nie jego powierzchnię (powierzchnia w m2 x wysokość pomieszczenia). Z reguły producenci przyjmują wysokość pomieszczenia 2,5 metra dla swoich zaleceń dotyczących wielkości pomieszczenia.

Cel użytkowania: Należy dokładnie przemyśleć, gdzie osuszacz powietrza ma być stosowany (np. pralnia, piwnica, pokój dzienny lub sypialnia). W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu osuszacz ma być stosowany i jaka jest wymagana wydajność, ważne są również inne kryteria. Dlatego też istnieją różne modele różniące się konstrukcją i przeznaczeniem. Na przykład, jeśli wymagane jest osuszanie mokrej bielizny, dobrym rozwiązaniem będzie osuszacz powietrza oscylacyjny (znany również jako tryb swing). Funkcja ta zapewnia optymalne rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu. W przypadku szkód wyrządzonych przez wodę konieczne jest zastosowanie przemysłowej suszarki budowlanej. Do osuszania pomieszczeń mieszkalnych, takich jak sypialnie lub pokoje dzienne, idealny będzie cichy osuszacz z trybem nocnym. Przenośny osuszacz powietrza jest korzystny do osuszania wielu pomieszczeń, ponieważ można go przemieszczać z jednego miejsca na drugie na kółkach.

osuszacz powietrza Theo - blog Stadler Form

ZAPOBIEGANIE OBJAWOM JEST NAJSKUTECZNIEJSZĄ METODĄ LECZENIA KATARU SIENNEGO

Technologia: W zależności od celu użycia, różne zintegrowane technologie mogą być ważne. Na przykład w sypialni nie chcesz, aby wskaźniki LED były jasne. Dlatego diody LED powinny być ściemniane lub urządzenie powinno mieć tryb nocny. W małym pomieszczeniu ważne jest, aby nie było ono nadmiernie osuszane. Dlatego należy wybrać osuszacz powietrza z wbudowanym higrostatem. Gdy tylko zostanie osiągnięta docelowa wilgotność powietrza, urządzenie automatycznie się wyłączy. Ważnym kryterium jest również funkcja timera. Osuszacze z wyłącznikiem czasowym umożliwiają wybór momentu włączenia i wyłączenia, co pozwala na przykład na skorzystanie z tańszych taryf energetycznych. Ponadto osuszacz powietrza powinien być wyposażony w automatyczny wyłącznik, tak aby wyłączał się samodzielnie po napełnieniu zbiornika na wodę.

Zużycie energii: Przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza osuszacz powinien w miarę możliwości pracować w sposób ciągły. Zużycie energii można jednak kontrolować. Ważne jest, aby osuszacz był wyposażony w higrostat. Za jego pomocą można ustawić żądaną docelową wilgotność powietrza. Po osiągnięciu docelowej wilgotności powietrza urządzenie wyłącza się automatycznie.

Pojemność zbiornika na wodę: W zależności od modelu i przeznaczenia bardzo ważna jest również pojemność zbiornika na wodę. Standardowe osuszacze powietrza do użytku prywatnego mają najczęściej maksymalną wydajność osuszania 30 litrów na 24 godziny i maksymalną pojemność zbiornika na wodę 8 litrów. Najlepiej, jeśli osuszacz powietrza posiada punkt przyłączenia węża do bezpośredniego odprowadzania skondensowanej wody.

Cena: W przypadku osuszaczy kondensacyjnych, jakość ma swoją cenę. Aby osuszacz pracował niezawodnie przez wiele lat, musi być zbudowany z wysokiej jakości komponentów. Te komponenty mają swoje odzwierciedlenie w cenie.

 

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o urządzeniach do osuszania powietrza firmy Stadler Form? Przy zakupie osuszacza powietrza warto najpierw zapoznać się z faktami i zasięgnąć fachowej porady. Skontaktuj się z nami tutaj. Osuszacze powietrza marki Stadler Form, takie jak Albert czy Theo, są wydajne w eksploatacji i zapewniają suchość pomieszczeń, zdrowy klimat w pomieszczeniach oraz dobre samopoczucie. Więcej informacji na temat osuszaczy powietrza można znaleźć na stronie produktowej Stadler Form w zakładce Osuszacze powietrza. Możesz też odwiedzić nasz sklep internetowy, aby znaleźć odpowiedni dla siebie produkt.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(8)
Osuszacz powietrza Stadler Form Albert 2, biały
1 999,00 zł
2 799,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej
Przewodnik po termowentylatorach
Przewodnik po termowentylatorach
Czytaj więcej