Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Czy oczyszczacze powietrza sprawiają, że w domu unosi się mniej kurzu?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które mają za zadanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Jak właściwie działają oczyszczacze powietrza? Czy filtracja powietrza naprawdę pozwala usuwać kurz, alergeny i zanieczyszczenia w domu? Jak oczyszczacze wpływają na zdrowie domowników?

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Działanie oczyszczaczy powietrza oparte jest na różnych technologiach, których skutkiem jest poprawa jakości powietrza, bo oczyszczają je z niektórych zanieczyszczeń. Najpopularniejsze technologie stosowane w oczyszczaczach powietrza to:

  • Filtry wstępne - posiadają drobną siatkę połączoną plastikiem lub aluminium. Cechują się tym, że zatrzymują większe zanieczyszczenia takie jak pyłki kwiatów, sierść zwierząt czy inne alergeny. Zapchanie filtra wstępnego może przyczynić się do pogorszenia jakości filtracji.
  • Filtry HEPA - to specjalne filtry mechaniczne, które mają zdolność zatrzymywania cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra i większych. Filtry HEPA są skuteczne w usuwaniu bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy kurzu domowego. Filtry HEPA również wymagają regularnej wymiany.
  • Filtry węglowe - to filtry, które zawierają aktywny węgiel, który wiąże się z cząsteczkami gazów i zapachów. Filtry węglowe pomagają w redukcji dymu tytoniowego, smogu, ozonu i lotnych związków organicznych (VOC). Filtry węglowe tracą swoją skuteczność z czasem i należy je wymieniać co kilka miesięcy.
  • Dual Filtry - dostępne w ofercie Stadler Form: to połączenie filtra węglowego z filtrem HEPA.
  • Jonizatory - to urządzenia, które wytwarzają ładunki elektryczne (jony), przyciągające lub odpychające cząsteczki zanieczyszczeń. Jonizatory mogą usuwać kurz, pyłki, dym i inne alergeny z powietrza. Mogą jednak również generować  minimalne ilości ozonu.
  • Lampy UV - to urządzenia, które emitują promieniowanie ultrafioletowe (UV). Zabija ono bakterie, wirusy i grzyby. Lampy UV mogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach o wysokim ryzyku infekcji. Nie usuwają jednak cząsteczek stałych z powietrza i mogą być niebezpieczne dla oczu i skóry.

Czy oczyszczacze powietrza mogą pomóc w redukcji kurzu w domu?

Wpływ oczyszczaczy powietrza na kurz w domu zależy od rodzaju zastosowanej w nim technologii oczyszczania oraz od wielkości cząsteczek. Filtry wstępne  są w stanie wyłapać większe cząsteczki kurzu czy innych zanieczyszczeń. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Mniejsze cząsteczki kurzu i roztoczy wyłapują filtry HEPA. Jednak trzeba je  regularnie wymieniać, aby spełniały należycie swoje zadanie. Kurz w domu mogą usuwać także jonizatory, ale oczyszczacze z taką technologią są już droższe. Należy jednak pamiętać, że żaden oczyszczacz nie usunie kurzu całkowicie i nie zastąpi regularnego sprzątania w domu.

Czy oczyszczacze powietrza eliminują alergeny i inne zanieczyszczenia powietrza?

Oczyszczacze powietrza mogą wyłapywać niektóre rodzaje alergenów. Filtry HEPA wyłapują roztocza kurzu, a każdy oczyszczacz powietrza powinien wyłapywać sierść zwierząt unoszącą się w powietrzu, choć oczywiście nie sprzątnie jej z dywanu, ubrania czy mebli. Najbardziej pomocne w zwalczaniu drobnoustrojów (bakterii, grzybów), które mogą powodować alergie, są jonizatory oraz lampy UV. Jednak należy liczyć się z niemałymi kosztami urządzenia wyposażonego w takie technologie i należy pamiętać, że nie ma oczyszczacza, który usuwałby wszystkie zanieczyszczenia z powietrza. 

Dlatego nie może on zastąpić myślenia i stosowania innych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu. Przede wszystkim mimo posiadania oczyszczacza należy regularnie wietrzyć mieszkanie oraz regularnie sprzątać. Trzeba też ograniczyć emisję zanieczyszczeń poprzez zaprzestanie palenia papierosów w domu czy używania środków chemicznych. Nie wolno także zapominać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w domu. Warto również używać pościeli antyalergicznej i często prać pościel w wysokiej temperaturze. W łazience i kuchni natomiast należy dbać o usuwanie pleśni, która przez wilgoć ma idealne warunki do rozwoju.

Wpływ oczyszczaczy powietrza na jakość powietrza i zdrowie domowników.

Oczyszczacze powietrza mogą mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza i zdrowie domowników, jeśli są używane prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem. Czyszczenie powietrza w domu może przyczynić się do zmniejszenia uciążliwych objawów alergii i astmy oraz zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych, a nawet chorób przewlekłych takich, jak choroby serca, płuc czy choroby układu nerwowego powodowane przez długotrwałą ekspozycję na zanieczyszczenia. Mogą także przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia, nastroju, a także jakości snu. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem warto umieścić szczególnie w pokoju dziecka. 

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(18)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Big 2, czarny
1 999,00 zł
3 199,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki  i porady dotyczące zakupu
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej