Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Jak wymienić filtr w oczyszczaczu powietrza?

Korzystanie w domu z oczyszczaczy powietrza jest bardzo dobrym pomysłem. Właściwym dla zdrowia oraz utrzymania pomieszczeń w dobrym stanie. Jednak aby oczyszczacz był skuteczny, trzeba pamiętać o regularnej wymianie znajdujących się w nim filtrów. Nie jest to trudne, sprawdź jak to zrobić.

Dlaczego wymiana filtra w oczyszczaczu powietrza jest ważna?

Śmiało, można powiedzieć, że filtr jest sercem oczyszczacza powietrza. To na nim osiadają zanieczyszczenia z filtrowanego powietrza, dlatego jego regularna wymiana jest istotna dla prawidłowego działania urządzenia. Pominięcie tego etapu może doprowadzić nawet do uszkodzenia oczyszczacza. Z uwagi na to, że każdy oczyszczacz powietrza jest inny, najlepiej zaraz po zakupie zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeżeli jakość powietrza w mieszkaniu jest bardzo zła, filtr powinien być wymieniany częściej. Jednak jeśli zanieczyszczenie nie jest nadmierne to jak w przypadku filtrów HEPA wystarczy wymiana raz do roku. Nowe modele oczyszczaczy same sygnalizują użytkownikowi, kiedy filtr nadaje się do wymiany. Dla poprawy jakości powietrza dobrze jest wybrać oczyszczacze powietrza z nawilżaczem.

                                                               

Jakie są różne typy filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza?

Tak, jak różne są oczyszczacze powietrza w pomieszczeniach, tak różne są typy stosowanych w nich filtrów.

-       Filtr wstępny – głównym zadaniem filtra wstępnego jest wyłapywanie widocznych zanieczyszczeń: włosów, sierści, naskórka; stanowi zaporę przed przedostawaniem się ich głębiej do oczyszczacza powietrza, dzięki czemu chroni filtry wewnętrzne. Jest to korzystne, gdyż dzięki temu nie trzeba ich często wymieniać;

-       filtr z aktywnym węglem - często przypomina plaster miodu, w którym rozmieszczone są granulki węgla. Jego stosowanie ułatwia usuwanie nieprzyjemnych aromatów oraz lotnych związków organicznych. Filtry z aktywnym węglem niwelują benzopireny, które pojawiają się m.in. w smogu, jak również aceton, częsty w produktach malarskich lub terpeny będące składnikami domowych środków chemicznych;

-       filtr HEPA – stanowi najistotniejszy element oczyszczacza powietrza w domu, ponieważ to on oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim pyłów PM10 i PM 2.5 oraz zarodników pleśni, grzybów, bakterii, wirusów, pyłków roślin, drobnego kurzu, którego nie wyłapują filtry wstępne.

 

Kiedy należy wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

Jeżeli oczyszczacz jest używany codziennie przez kilka godzin, lub co najbardziej polecane, cały czas, wymiana lub oczyszczenie filtra może być wymagana częściej. W przypadku filtra wstępnego, do którego zazwyczaj jest łatwy dostęp, możliwe jest ręczne czyszczenie, bez konieczności wymiany. Filtr należy ściągnąć z urządzenia i odkurzyć, bądź przetrzeć miękką ściereczką, a następnie wymoczyć go w letniej wodzie i naturalnym środku czystości przez maksymalnie 10 min. Po dokładnym wysuszeniu w temperaturze pokojowej filtr nadaje się do ponownego założenia do oczyszczacza powietrza. W przypadku filtra z aktywnym węglem wymiana powinna odbywać się co 6-12 miesięcy w zależności od wskazań producenta. Jest to filtr, którego nie można czyścić tak, jak filtra wstępnego. Podobnie działa filtr HEPA. Aby oczyszczacz powietrza spełniał swoją rolę najlepiej wymieniać go co 12 miesięcy.

 

Kroki do wymiany filtra w oczyszczaczu powietrza - praktyczny poradnik krok po kroku.

Oczyszczacze pomagające utrzymać dobrą jakość powietrza w mieszkaniu nie są bardzo skomplikowanymi urządzeniami. Jeśli jednak do tej pory nie miałaś okazji wymieniać filtra, sprawdź jak poprawnie to wykonać.

  1. Wyłącz urządzenie z zasilania oraz wyciągnij wtyczkę z gniazdka elektrycznego (nigdy nie należy czyścić i wymieniać elementów urządzenia podłączonego do prądu);
  2. zdemontuj przedni panel oczyszczacza powietrza. Nie potrzeba do tego wiele siły, najlepiej zrobić to delikatnie, aby nie uszkodzić urządzenia;
  3. Wyjmij filtr;
  4. Z przygotowanego opakowania wyciągnij nowy filtr i załóż go w miejsce usuniętego.
  5. Nałóż filtr i panel zewnętrzny oczyszczacza powietrza.

Pamiętaj, konieczna jest także prawidłowa utylizacja zużytych filtrów. Obecnie większość z nich można wyrzucać z pozostałymi domowymi śmieciami. Jednak przed wyrzuceniem najlepiej upewnić się, że lokalne przepisy dotyczące segregacji odpadów nie wymagają specjalnego zabezpieczenia filtrów lub wrzucenia ich do określonego pojemnika.

Jak dbać o oczyszczacz powietrza, aby utrzymać jego efektywność?

Żeby długo cieszyć się oczyszczaczem powietrza, trzeba o niego prawidłowo dbać. Podstawą jest stosowanie się do zaleceń producenta, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zawartych w instrukcji oraz regularna wymiana filtrów. Dodatkowo konieczna jest konserwacja urządzenia, co w zależności od modelu oczyszczacza może być wykonane samodzielnie lub przez profesjonalistów. Niezbędne jest także zadbanie o higienę oczyszczacza - w nawilżaczach z funkcją oczyszczacza powietrza znajdują się zbiorniki na wodę. Warto tutaj zwrócić uwagę na oczyszczacze powietrza z nawilżaczem.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki  i porady dotyczące zakupu
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej