Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Jak zapobiegać wilgoci w piwnicy?

Wilgoć w piwnicy to problem, z którym boryka się wiele osób. Może powodować nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także uszkodzenia konstrukcji budynku, sprzętu i przedmiotów przechowywanych w piwnicy. Wilgoć może również wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców, powodując alergie, astmę, infekcje dróg oddechowych i inne dolegliwości, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni czy grzybów. Dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać wilgoci w piwnicy i jak sobie z nią radzić.

Dlaczego wilgoć w piwnicy jest problemem i jakie są jej skutki?

Wilgoć w piwnicy to częste zjawisko. W połączeniu z ciemnością panującą w tym pomieszczeniu staje się problemem. Nieprzyjemny zapach, który nasila się, gdy wytworzą się pleśnie i grzyby to najmniejszy problem. Wilgoć bowiem może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji budynków czy półek służących do przechowywania różnych rzeczy. Półki metalowe mogą rdzewieć, a drewniane spróchnieć. Ponadto przechowywane rzeczy również mogą ucierpieć. Piwnice często służą do przechowywania zapasów żywności – warzyw, owoców czy przetworów. Wilgoć może spowodować psucie się żywności, gnicie i pleśnienie warzyw. Coraz częściej jednak piwnice spełniają dodatkowe funkcje (piwnica na wino lub dodatkowy pokój hobby). Przez namnażanie się grzybów spowodowane wilgocią ucierpieć mogą mieszkańcy domu, a zwłaszcza ci, którzy zmagają się z alergiami.

Jakie są główne przyczyny wilgoci w piwnicy?

Podstawową przyczyną wilgoci w piwnicy jest to, że piwnica jest pomieszczeniem podziemnym. Nieszczelności w ścianach, podłodze lub dachu piwnicy powodują, że do wnętrza dostaje się woda z gruntu lub opadów atmosferycznych. Piwnica odznacza się też na ogół słabą izolacją termiczną i hydroizolacyjną, co powoduje kondensację pary wodnej na zimnych powierzchniach, a to kolejna przyczyna nadmiernej wilgoci. Do tego dochodzi niewłaściwa wentylacja piwnicy, która uniemożliwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Przy dużych opadach deszczu w piwnicy może nawet zebrać się woda. Ostatni powód pojawiania się wilgoci to nieodpowiednie użytkowanie piwnicy, np. suszenie prania czy gotowanie.

Jak można zapobiegać wilgoci w piwnicy?

Nie ma lepszego sposobu na zapobieganie wilgoci, jak eliminacja przyczyn. Przede wszystkim należy więc zadbać o uszczelnianie ścian i załatanie wszelkich nieszczelności i uszkodzeń. Izolacja piwnicy może być wykonana za pomocą specjalnych mas bitumicznych, folii lub płyt izolacyjnych. Ponadto wskazana jest ochrona przed wilgocią poprzez odpowiednią izolację termiczną i hydroizolacyjną piwnicy, która zapobiegnie przenikaniu wilgoci z zewnątrz i utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniu. Kolejna rzecz to zapewnienie właściwej wentylacji piwnicy, np. poprzez montaż krat wentylacyjnych, okien lub wentylatorów mechanicznych. Wentylacja powinna być ciągła i skuteczna, a nie okazjonalna i niewystarczająca. Należy również ograniczyć wewnętrzne źródła wilgoci w piwnicy, np. poprzez przeniesienie prania do innego pomieszczenia czy unikanie gotowania lub przechowywania gorących potraw, czy przetworów.

Czy wentylacja piwnicy może pomóc w ograniczeniu wilgoci?

Wentylacja piwnicy jest bardzo ważnym czynnikiem ograniczającym wilgoć w piwnicy. Zapewnia bowiem odpowiednią cyrkulację powietrza, co pozwala kontrolować poziom wilgoci. Prawidłowa wymiana powietrza zapobiega nagromadzaniu się zarówno wody i zapewnia ochronę przed pleśnią, a także nieprzyjemnymi zapachami. Wentylacja pozwala także utrzymać odpowiednią temperaturę w piwnicy i zapobiega kumulowaniu się szkodliwych gazów. Skutkami nieprawidłowej wentylacji są: parowanie okien, namnażanie się grzybów i pleśni, skraplająca się para wodna na ścianach i przedmiotach, duże stężenie szkodliwych substancji i pyłów czy w końcu nieprzyjemny zapach stęchlizny, którym potrafią przejść wszystkie przechowywane w piwnicy rzeczy. 

Aby zapewnić odpowiednią wentylację, warto zadbać, aby piwnica miała przynajmniej jedno okno. Jeśli okien nie ma, konieczne jest umieszczenie oddzielnego kanału wentylacyjnego, którego konstrukcja w znaczącym stopniu zmniejsza powracanie wydmuchiwanego powietrza. Dobór odpowiednich kanałów to kwestia najważniejsza, a liczbę przewodów najlepiej ustalić już na etapie budowy. Znaczenie ma także późniejsza eksploatacja systemu. Ruch powietrza powinien zawsze odbywać się w kierunku od drzwi do wylotu przewodu, a wlot nie może być niczym przysłonięty. Okna i drzwi powinny zawsze być nieco rozszczelnione.

Jakie są skuteczne metody usuwania wilgoci z piwnicy?

Podstawowym sposobem na usuwanie wilgoci jest wspomniana wyżej wentylacja, ale nie tylko. Przede wszystkim warto zadbać o ogrzewanie piwnicy, ale bez przesady, aby nie było w niej też zbyt sucho. Kolejna rzecz, którą można zrobić to osuszanie piwnicy. Służy do tego osuszacz powietrza. Osuszacz powietrza do piwnicy jest dostępny w sklepie Stadler Form. Polecamy np. osuszacz powietrza Albert 2 biały lub osuszacz powietrza Lukas. Najskuteczniejsze są osuszacze elektryczne, ale zużywają dużo prądu. Chemiczny osuszacz wilgoci wymaga regularnej wymiany substancji osuszającej, ale jest za to tańszy. Jeśli na ścianach pojawią się już pleśnie i grzyby, trzeba przeprowadzić odgrzybianie, które musi być jednak bezpieczne dla zdrowia. Można użyć do tego celu specjalnych środków chemicznych, ale przeciwnicy chemii mogą zastosować też ocet, sodę lub alkohol. Najlepiej jednak nie dopuszczać do nadmiaru wilgoci w piwnicy. 

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(8)
Osuszacz powietrza Stadler Form Albert 2, biały
1 999,00 zł
2 799,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki  i porady dotyczące zakupu
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej