Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Osuszacz powietrza w łazience – dlaczego warto go mieć i jaki wybrać?

Czy zmagasz się z wilgocią i pleśnią w swojej łazience? Dowiedz się, dlaczego osuszacz powietrza może być kluczowym urządzeniem do rozwiązania tych problemów! Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jakie urządzenie będzie najlepsze? Oto, co mają do powiedzenie na ten temat nasi eksperci.

 

Dlaczego nadmiar wilgoci w łazience jest problemem?

 

Nadmiar wilgoci w łazience może prowadzić do szeregu problemów, zarówno dla struktury budynku, jak i dla zdrowia mieszkańców.

 

 1. Po pierwsze, wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak alergie, astma, czy infekcje dróg oddechowych.
 2. Po drugie, pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może uszkodzić powierzchnie, na których się rozwija, prowadząc do kosztownych napraw. Nadmierna wilgotność może wpływać na trwałość materiałów użytych w łazience, takich jak drewno, tapety czy farby, co może skutkować odspajaniem się tapet, pękaniem farby i innymi uszkodzeniami.
 3. Po trzecie, wysoka wilgotność może także powodować nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia i może przenikać do innych części domu.

 

To tylko kilka z wielu problemów, z jakimi mierzyć się muszą osoby narzekające na nadmiar wilgoci w łazience. Co jest jej powodem? Nadmiar wilgoci w łazience najczęściej wynika z braku odpowiedniej wentylacji, szczególnie w pomieszczeniach bez okien. Dodatkowo, częste kąpiele, prysznice oraz gotowanie wodnych par w bliskich kuchniach mogą zwiększać poziom wilgoci. W mniejszym stopniu problem może być spowodowany nieszczelnymi instalacjami wodnymi lub słabym odprowadzaniem wody.

 

Jak działa osuszacz powietrza i jakie są jego typy?

 

Osuszacz wilgoci w powietrzu to urządzenie służące do obniżania poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Działa poprzez wychwytywanie wilgotnego powietrza z otoczenia, kondensowanie wody i wypuszczanie suchego powietrza z powrotem do pomieszczenia. W sklepach znaleźć można różne typy osuszaczy powietrza, z których najpopularniejsze to osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne.

 

 •      Osuszacze kondensacyjne działają na zasadzie skraplania wilgoci z powietrza na chłodnych powierzchniach wewnątrz urządzenia, a następnie gromadzenia jej w zbiorniku. Są skuteczne w normalnych warunkach temperaturowych.
 •      Osuszacze adsorpcyjne wykorzystują materiały higroskopijne, takie jak żele krzemionkowe, do wchłaniania wilgoci z powietrza. Są efektywne w niższych temperaturach i w miejscach o bardzo wysokiej wilgotności.

 

Wybór odpowiedniego typu osuszacza zależy od warunków panujących w pomieszczeniu, gdzie ma być używany, oraz od indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza do łazienki?

 

Wybierając osuszacz powietrza do łazienki, ważne jest uwzględnienie kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim – bezpieczeństwo. Pamiętaj by osuszacz był oddalony od bezpośredniego źródła wody, by uniknąć porażenia prądem (producent powinien określić minimalną, bezpieczną odległość). Kolejny czynnik to rozmiar i wydajność osuszacza powinny być dopasowane do wielkości łazienki. Urządzenie o zbyt małej mocy nie będzie w stanie skutecznie obniżyć poziomu wilgotności, podczas gdy zbyt duże może być nieekonomiczne. Następnym istotnym aspektem jest poziom hałasu – w łazience warto wybrać cichszy model, aby nie zakłócał komfortu użytkowania tego pomieszczenia. Kolejnym ważnym elementem jest łatwość obsługi i konserwacji osuszacza, w tym prostota opróżniania zbiornika na wodę i czyszczenia filtrów. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak higrostat, który pozwala na ustawienie i utrzymanie określonego poziomu wilgotności, czy automatyczne wyłączanie po osiągnięciu żądanej wilgotności. Wybór modelu z funkcją automatycznego wyłączania zapobiega nadmiernemu osuszaniu powietrza i pozwala na oszczędność energii.

 

Jak efektywnie korzystać z osuszacza powietrza w łazience?

 

Aby skutecznie korzystać z osuszacza powietrza w łazience, należy przestrzegać kilku zasad.

 

 1. Umieść osuszacz w miejscu, gdzie może swobodnie cyrkulować powietrze – unikaj zakrywania urządzenia i upewnij się, że jest wystarczająco dużo przestrzeni dookoła.
 2. Regularnie opróżniaj zbiornik na wodę i czyść filtry zgodnie z instrukcją producenta, aby zapewnić efektywne działanie urządzenia.
 3. Używaj osuszacza, zwłaszcza po kąpieli lub prysznicu, aby szybko usunąć nadmiar wilgoci.
 4. Możesz również ustawić higrostat na poziomie, który zapewni komfortowe i zdrowe warunki – zazwyczaj między 45% a 55% wilgotności.
 5. Warto także regularnie wietrzyć łazienkę, aby wymieniać wilgotne powietrze na świeże z zewnątrz.
 6. Pamiętaj, aby nie zostawiać osuszacza włączonego bez nadzoru na dłuższy czas, szczególnie w małych, źle wentylowanych łazienkach, aby uniknąć nadmiernego osuszania powietrza.

 

Osuszacz powietrza jest niezbędny w każdej łazience, w której istnieją problemy z nadmiarem wilgoci. Wiesz już, jak wybrać odpowiedni model, możesz więc skutecznie poprawić jakość powietrza i komfort użytkowania tej przestrzeni bez żadnych wątpliwości. Pamiętaj: wybierając odpowiednie urządzenie, zapewnisz sobie i swojej rodzinie zdrowsze i bardziej higieniczne warunki w jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(8)
Osuszacz powietrza Stadler Form Albert 2, biały
1 999,00 zł
2 799,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej