Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo

Doradzamy: jak wybrać nawilżacz powietrza?

 

Jeśli ktoś zadał sobie takie pytanie to już jest dobrze. To znaczy, że już wie, że przebywanie w zbyt suchym pomieszczeniu jest bardzo męczące i obciążające dla naszego organizmu. Generalnie, zbyt suche powietrze osłabia nasz układ odpornościowy.

A więc, jest sucho – trzeba nawilżać. Ale skąd wiadomo, że jest sucho. Czasem to nie jest takie oczywiste. Zalecana wilgotność w pomieszczeniach zawiera się między 40 a 60%. Najlepiej więc sięgnąć po higrometr (np. Selina Stadler Form) i odczytać precyzyjny pomiar na wyświetlaczu.

Stadler Form - nawilżacze powietrza

nawilzacze powietrza Stadler Form

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze ewaporacyjne

Ewaporacja to nic innego jak naturalny proces parowania. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych jest on wspomagany pracą wentylatora, który równomiernie rozprowadza nawilżone powietrze po pomieszczeniu. Jest to najprostsza metoda, ale też najzdrowsza. Nie ma możliwości, by powietrze nawilżyć za bardzo. Powietrze w określonej temperaturze i przy określonym ciśnieniu jest w stanie przyjąć określoną ilość wody. I nic ponad to. Natura sama reguluje pewne kwestie.

Używając nawilżacza ewaporacyjnego każdego dnia nawet po 24h na dobę nie ma szansy, by w domu pojawiła się wilgoć, czy mokry osad na meblach.

Po zakupie nawilżacza i włączeniu go, nie spodziewajmy się rezultatu natychmiast. W skrajnych sytuacjach, gdy pomieszczenie było bardzo suche, w pierwszej kolejności chłoną wodę tkaniny (zasłony, dywany), później meble i inne sprzęty. Dopiero gdy one osiągną optymalną wilgotność, zaczniemy odczuwać różnicę w powietrzu, którym oddychamy. Czasami efekt optymalnego nawilżania będzie odczuwalny dopiero po dwóch, a nawet trzech dniach. Z drugiej strony, efekt ten będzie utrzymywał się długo, nawet jeśli wyłączymy nawilżacz.

Nawilżacze ewaporacyjne Stadler Form:

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar Little Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form OskarNawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar Big

Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza

To urządzenie, które łączy zalety nawilżacza ewaporacyjnego i jednocześnie oczyszcza powietrze. Powietrze jest zasysane i kierowane wprost na ruchome tarcze filtrujące nawilżacza, które zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki temu nawilżone powietrze uwalniane do pomieszczenia jest czyste. Takie rozwiązania polecane są w szczególności dla alergików i osób z chorobami górnych dróg oddechowych.

Efekt nawilżania jest podobny jak w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych. Na osiągnięcie optymalnego poziomu wilgotności trzeba trochę poczekać lecz utrzymuje się on długo.

Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza: 

Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza - Stadler Form Robert

Nawilżacze ultradźwiękowe

To już wyższa technologia. Ultradźwięki wprawiają w drganie membranę, która rozbija wodę na maleńkie cząsteczki. Następnie są one uwalniane do pomieszczenia w postaci widocznej mgiełki.

Efekt nawilżenia pojawia się bardzo szybko. Ulgę w oddychaniu odczuwamy niemalże natychmiast. Proces nawilżania jest widoczny w postaci mgiełki. Nawilżacze ultradźwiękowe są na ogół wyposażone w higrostat, dzięki czemu wyłączają się po osiągnięciu wybranego przez nas poziomu wilgotności. Bez higrostatu, nawilżałyby tak długo ile miałyby wody w zbiorniku. Powietrze mogło by być zbyt wilgotne, co sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów.

Powietrze będzie nawilżone tak długo jak działa nawilżacz. Po wyłączeniu urządzenia wilgotność dość szybko będzie spadać.

Kupując nawilżacz ultradźwiękowy należy wziąć pod uwagę twardość wody. Na membranie szybko odkłada się kamień, więc wymaga regularnego czyszczenia. Na podłodze i meblach wokół nawilżacza może pojawić się biały nalot (osad wapienny). Nawilżacze ultradźwiękowe nie są polecane dla posiadaczy zwierząt. Część z nich słyszy ultradźwięki co może powodować u nich rozdrażnienie.

Nawilżacze ultradźwiękowe Stadler Form:

Nawilżacz ultradźwiękowy - Stadler Form EvaNawilżacz ultradźwiękowy - Stadler Form Anton

Nawilżacze parowe (parowniki)

Powietrze jest nawilżane za pomocą widocznej gorącej, higienicznej pary. Woda w nawilżaczu jest podgrzewana za pomocą grzałki ceramicznej.

Efekt nawilżania pojawia się natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Podobnie jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych są one wyposażone są w higrostat, który je wyłączy gdy tylko wybrany poziom wilgotności zostanie osiągnięty. Ze względu na osadzający się na grzałce kamień nawilżacze parowe należy często czyścić.

Nawilżacz parowy Stadler Form: 

Nawilżacz parowy - Stadler Form Fred

 

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza?

Wielkość pomieszczenia

To najważniejszy parametr, który należy rozważyć przy zakupie urządzenia. Jeżeli do dużego pomieszczenia (np. salon z kuchnią) wstawimy nawilżacz przeznaczony do pracy na powierzchni 25m2, to nie osiągniemy zakładanego efektu i nie będziemy zadowoleni z zakupu. Prócz powierzchni pokoju należy brać pod uwagę również kubaturę pomieszczenia. Na ogół przyjmuje się, że wysokość pomieszczenia to 2,5m.

Funkcja pomieszczenia

Decyzja kupna konkretnego modelu powinna być podjęta również w oparciu o funkcję pomieszczenia, w którym nawilżacz będzie pracował. Przykładowo, jeśli przeznaczony jest do sypialni, to powinien być cichy i mieć funkcję trybu nocnego (wygaszane kontrolki led).

Wydajność

Wydajność pracy nawilżacza g/h to ważna informacja ile gram wody zostanie uwolnionych do powietrza w ciągu godziny. Przykładowo nawilżacz Oskar ma wydajność do 370 g/h. Oczywiście trzeba pamiętać, że w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, wydajność może być różna w zależności od temperatury i ciśnienia atmosferycznego. 

System pracy

Każdy system / technologia nawilżania ma swoje zalety i wady. Kupując nawilżacz należy zastanowić się, na jakich cechach najbardziej nam zależy. Opisy znajdują się powyżej.

Twardość wody

Twarda woda może być utrudnieniem przy korzystaniu z nawilżaczy ultradźwiękowych lub parowych. Jeśli jednak właśnie te systemy wydają się nam najlepsze, trzeba zwrócić szczególną uwagę na regularne czyszczenie i konserwację nawilżaczy. Należy też korzystać z dostępnych akcesoriów uzdatniających wodę. Np. Kartridż zmiękczający wodę (zmiękczacz wody), czy Magic ball (kula odwapniająca).

Wodę można podzielić na cztery różne poziomy twardości wody (° dH = niemiecki stopień twardości wody):

  •          miękka (od 4 °dH)
  •          średnio twarda (powyżej 7 °dH)
  •          raczej twarda (powyżej 14 °dH)
  •          bardzo twarda (powyżej 21 °dH)

 

Pobór mocy

Nawilżacze mogą się mocno różnić pod względem zużycia energii. Jeśli planujemy, że będziemy z nich korzystać w sposób ciągły lepiej wybrać energooszczędne urządzenie.

Głośność

Im mniej decybeli dB(A) tym lepiej. Zwłaszcza, gdy planujemy nawilżać sypialnię

Tryb nocny

W trybie nocnym istnieje możliwość wygaszenia lub całkowitego wyłączenia kontrolek led, tak by nic nie zakłócało snu.

Hygrostat

Dzięki hygrostatowi możemy ustawić pożądany poziom wilgotności powietrza. Po osiągnięciu go nawilżacz automatycznie wyłączy się. Gdy poziom wilgotności spadnie, urządzenie włączy się ponownie i będzie pracowało do momentu gdy ponownie zostanie osiągnięta optymalna wilgotność.

Technologia Adaptive HumidityTM

Jest to unikalna technologia zastosowana w nawilżaczu Stadler Form EVA. W trybie automatycznym nawilżacz dostosowuje poziom wyjściowy aby cicho i wydajnie osiągnąć i utrzymać pożądaną wilgotność powietrza. 

Dozownik zapachu

W niektórych nawilżaczach istnieje możliwość aplikacji olejków eterycznych poprzez wbudowany aromatyzer. Użycie olejków może być bardzo przydatne zwłaszcza w czasie choroby. Mogą też po prostu rozprowadzać ulubiony aromat w pomieszczeniu.

 

Pilot zdalnego sterowania

Niektóre urządzenia posiadają pilot zdalnego sterowania, który umożliwia obsługę urządzenia z dowolnego miejsca w pokoju. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego Eva pilot jest jednocześnie precyzyjnym zewnętrznym czujnikiem wilgotności.

 

Tryb ciepłej lub zimnej mgiełki

Taki wybór to już luksus. Opcję wyboru znajdziemy w nawilżaczu ultradźwiękowym Stadler Form Eva.

 

Automatyczny wyłącznik

Dzięki niemu nawilżacz automatycznie wyłączy się, gdy w zbiorniku zabraknie wody

 

Kontrolka wymiany filtra

Po upływie ważności filtra kontrolka przypomina o konieczności jego wymiany.

 

Materiał i wykonanie

Wysokiej jakości materiały i precyzja wykonania gwarantują, ze urządzenia będą służyć przez długi czas. W przypadku plastikowych białych części, często mamy do czynienia z nieestetycznym żółknięciem elementów. Produkty Stadler Form wyprodukowane są z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i o żadnych przebarwieniach nie ma mowy. Części są doskonale spasowane, a solidna podstawa nawilżaczy zapewnia ich stabilność (co bardzo ważne jest w przypadku nawilżaczy parowych Fred).

Design

Jeśli szukamy nawilżacza, który będzie służył nam przez lata, warto wybrać urządzenie, którego wygląd nie będzie nas denerwował już w kolejnym sezonie. Raczej nie warto kupować zbyt awangardowych modeli. To co jest modne w jednym sezonie, w kolejnym może już trącić myszką. Klasyczne, proste wzory nawilżaczy Stadler Form sprawdzają się najlepiej.

 

Akcesoria dodatkowe

Warto zwrócić uwagę na akcesoria dodatkowe i ich dostępność. Użycie kartridża zmiękczającego wodę, lub kuli magic ball zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się osadu wapiennego, a co za tym idzie sprawi że nawilżacz będzie funkcjonował prawidłowo. Do nawilżaczy ewaporacyjnych polecane są również kostki z jonami srebra, które uzdatniają wodę w zbiorniku i zapobiegają namnażaniu się bakterii i pleśni. Ważne jest też systematyczne wymienianie filtrów.