Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

10 tipów przeciw komarom: Co naprawdę pomaga?

Lato jest tuż za rogiem, dni stają się coraz dłuższe, a temperatury rosną. Ale wraz z cieplejszymi miesiącami powraca irytujący efekt uboczny: komary. Te małe owady mogą zepsuć przytulne letnie wieczory, a także powodować dyskomfort we własnych czterech ścianach. W tym artykule dowiesz się, co szczególnie przyciąga komary i jakie są wskazówki, jak trzymać te niechciane owady na dystans.

Co przyciąga komary?

Kto tego nie doświadczył: przytulny letni wieczór na balkonie, nagle irytujące brzęczenie w uchu i relaks znika. Niektórzy ludzie mogą chodzić po ścianach, jeśli słyszą "Bssssss" komarów z daleka. Jeszcze gorsze są paskudne owady w domu, a zwłaszcza w sypialni, gdzie mogą zepsuć niektórym ludziom zasłużony sen. Skąd jednak biorą się te nieprzyjemne owady i co je przyciąga?

Komary są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych owadów na świecie i można je znaleźć w prawie każdym środowisku. Są szczególnie liczne w wilgotnych i ciepłych regionach, gdzie panują idealne warunki do ich rozmnażania. Ze względu na globalne ocieplenie, coraz łagodniejsze zimy i deszczowe lata, liczba komarów znacznie wzrosła również w naszych szerokościach geograficznych i stają się one coraz bardziej uciążliwe. Te paskudne małe stworzenia, które są rodzime dla naszego regionu, są generalnie nieszkodliwe i powodują jedynie nieprzyjemne swędzenie, gdy gryzą.

Komary są przyciągane przez różne czynniki, w tym ciepło, wilgoć i niektóre zapachy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie przyciąga ich światło, ponieważ komary nie widzą zbyt dobrze. Kiedy samice komarów (tylko one gryzą) szukają posiłku z krwi, orientują się po zapachu potu, perfum i różnych zapachów. Według badań, ludzie, którzy wydzielają kwasy karboksylowe, takie jak kwas masłowy lub mlekowy, są najbardziej atrakcyjni dla komarów. Jednak natrętne owady są również przyciągane przez dwutlenek węgla, który emitujemy podczas oddychania i przez skórę. Fakt, że niektórzy ludzie są żądleni częściej niż inni, można wyjaśnić parowaniem różnych produktów rozkładu i różnymi ilościami wydychanego dwutlenku węgla.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które są często gryzione, powinieneś uważnie przeczytać poniższe wskazówki, aby uchronić się przed tymi nieprzyjemnymi owadami. Nie należy zabijać komarów, ponieważ pełnią one ważne funkcje dla naszego ekosystemu i służą jako ważne źródło pożywienia dla wielu innych zwierząt.

5 tipów jak radzić sobie z komarami w ogrodzie i na balkonie 

  1. Usuń stojącą wodę: Aby się rozmnażać, komary potrzebują stojącej wody. Tam składają swoje larwy. Dlatego regularnie sprawdzaj narzędzia ogrodowe, doniczki itp. pod kątem gromadzenia się wody i usuwaj je, aby wyeliminować potencjalne miejsca lęgowe.
  2. Noś jasne ubrania: Komary lubią ciemne kolory. Dlatego najlepiej nosić jasne ubrania wykonane z grubszych tkanin, przez które komary nie mogą się przegryźć. Luźna odzież jest również zaletą. To również utrudnia komarom gryzienie.
  3. Posadź odpowiednie rośliny: Bazylia, pomidor, lawenda, melisa i trawa cytrynowa należą do roślin, których te małe stworzenia w ogóle nie lubią. Posadź kilka z nich na balkonie lub w pobliżu miejsca do siedzenia w ogrodzie, a w naturalny sposób odstraszysz komary.
  4. Zainstaluj moskitiery: Aby utrzymać patio lub balkon wolne od komarów, można użyć moskitier. Zapewniają one fizyczną ochronę przed uciążliwymi owadami i pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem bez ukąszeń.
  5. Używaj olejków eterycznych: Komary nie lubią niektórych zapachów. Używaj olejków eterycznych z cytronelą, geraniolem lub linalolem przeciwko komarom. Możesz dowiedzieć się dokładnie, które olejki są skuteczne przeciwko komarom i dlaczego w naszym wpisie na blogu "Które olejki eteryczne mogą zapewnić naturalną ochronę przed komarami". Olejki eteryczne można łatwo rozprowadzać na balkonie lub w ogrodzie za pomocą aromatyzera lub innego dozownika zapachów. Dyfuzor zapachowy powinien posiadać certyfikat co najmniej IP44 do użytku na zewnątrz. Oprócz naturalnych zapachów można również kupić spraye na owady z DEET jako repelentem lub innymi skutecznymi składnikami. Istnieją również tkaniny i opaski na rękę, które są specjalnie impregnowane w celu odstraszania komarów.

5 tipów jak radzić sobie z komarami w domu lub w mieszkaniu

  1. Zainstaluj moskitiery: Moskitiery na oknach i drzwiach to skuteczny sposób na zapobieganie przedostawaniu się komarów do mieszkania lub domu. Nie zapomnij regularnie sprawdzać, czy moskitiery są nienaruszone i czy nie ma w nich szczelin.
  2. Używaj wentylatora: Przepływ powietrza z wentylatora usuwa pot z naszej skóry, a tym samym odstrasza komary. Jeśli wentylator jest certyfikowany do użytku na zewnątrz, tak jak nasz Finn mobile, można go również ustawić w ogrodzie lub na balkonie, aby odstraszał komary na zewnątrz.
  3. Utrzymuj niższą temperaturę w domu: Komary preferują ciepłe i wilgotne środowiska. Utrzymując w domu niższą temperaturę i dbając o to by powietrze nie było zbyt wilgotne, sprawiasz, że staje się on nieatrakcyjny dla komarów.
  4. Unikaj silnie pachnących produktów: Komary przyciągają określone zapachy (np. zapach fiołków lub ananasów), dlatego należy unikać silnie pachnących produktów, takich jak perfumy, sztuczne świece zapachowe lub syntetyczne spraye do pomieszczeń. Zamiast tego można polegać na naturalnych źródłach zapachów, takich jak olejki eteryczne z trawy cytrynowej, lawendy lub mięty. Jeśli używasz olejków eterycznych w sypialni, masz dwie korzyści: trzymasz komary z daleka i, w zależności od olejku eterycznego, zapewniasz również uspokajający efekt dla spokojnego snu i mniejszego stresu. Zawsze jednak zaleca się ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych, zwłaszcza w przypadku obecności małych dzieci. Radzimy by skonsultować stosowanie olejków eterycznych w obecności małych dzieci z lekarzem lub farmaceutą.
  5. Prysznic wieczorem: Ponieważ komary przyciąga głównie pot, zaleca się branie prysznica wieczorem, tuż przed pójściem spać. Prysznic sprawia również, że zapach ciała, który również może przyciągać komary, staje się na chwilę mniej intensywny. Ale bądź ostrożny: używaj odpowiedniego produktu pod prysznic. Nie należy stosować zapachów, które przyciągają komary.

Stosując się do tych prostych wskazówek, można uchronić się przed irytującymi owadami i nic nie stanie na drodze do przytulnego letniego wieczoru lub spokojnego snu. Wypróbuj je i ciesz się latem wolnym od komarów.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Czytaj więcej
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
Czytaj więcej
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czytaj więcej
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Czytaj więcej
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
Czytaj więcej