Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Sezon zimowy 2021/2022 zapewnił nam pełne spektrum pogody, od bardzo niskich temperatur po przyjemnie ciepłe. Jeszcze teraz górach nadal panuje zima z niskimi temperaturami. Z kolei na nizinach można zauważyć wiosnę z łagodniejszymi temperaturami i słońcem - przyroda zaczyna się budzić. A pyłki zaczną fruwać w powietrzu wraz z kwitnieniem.
PYŁKI KRĄŻĄ W POWIETRZU OD WIOSNY DO JESIENI
Ci z nas, którzy cierpią na katar sienny, wiedzą aż za dobrze: sezon pylenia jest długi. Różnorodne alergeny wypełniają powietrze od lutego/marca, aż do września/października. Począwszy od leszczyny i olchy, wiosną i latem w powietrzu unoszą się pyłki traw, a następnie bylicy i ambrozji pod koniec lata. Istnieje długa lista pyłków drzew, traw i ziół, które utrudniają życie osobom cierpiącym na alergie.
PRZYCZYNY I OBJAWY ALERGII NA PYŁKI ROŚLIN
Alergia na pyłki jest często dziedziczna i stanowi reakcję na jeden lub kilka rodzajów pyłków. Układ odpornościowy reaguje na białka zawarte w pyłkach. Kontakt z pyłkami powoduje uwolnienie histaminy, co prowadzi do zapalenia spojówki oka lub błony śluzowej nosa. Jeśli alergia na pyłki pozostaje nieleczona przez dłuższy czas, może przekształcić się w astmę alergiczną. W większości przypadków alergia na pyłki objawia się dolegliwościami, począwszy od kataru, bolesnego drapania w gardle, opuchniętych, swędzących i piekących oczu oraz podrażnień skóry, aż po astmę.
CO MOŻE POMÓC W ŁAGODZENIU KATARU SIENNEGO?
Niestety, nie jesteśmy chronieni przed pyłkami również wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Często wnosimy pyłki z zewnątrz do naszych domów i biur na ubraniach lub na skórze. Pyłki mogą następnie osiadać na tekstyliach i meblach. Ponieważ alergeny są bardzo małe, przyczepiają się do cząsteczek kurzu i są następnie rozprowadzane w pomieszczeniach. Oprócz regularnego gruntownego sprzątania domu i biura, warto stosować oczyszczacz powietrza. Pomoże on wychwycić cząsteczki, od grubych po małe, i w konsekwencji zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach alergenami. W rezultacie jakość powietrza w domu lub biurze znacznie się poprawi.
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, wynosząca od 40 do 60 %, zapewnia mniejsze zanieczyszczenie powietrza pyłkami i innymi cząstkami. Te małe cząsteczki przyczepiają się do cząsteczek wody w powietrzu, co sprawia, że stają się ciężkie i opadają na ziemię. Stamtąd są w stanie w mniejszym stopniu szkodzić na układ oddechowy niż wtedy, gdy unoszą się na wysokości twarzy. Nawilżacz powietrza może pomóc w zapewnieniu optymalnej wilgotności w pomieszczeniach.
OCZYSZCZACZ Z NAWILŻACZEM POWIETRZA GEORGE UMOŻLIWIA ALERGIKOM SWOBODNE ODDYCHANIE
Oczyszczacz powietrza George to dwa urządzenia w jednym: oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Z jednej strony usuwa on z powietrza cząsteczki zanieczyszczeń takie jak np. pyłki roślin czy kurz, a z drugiej strony nawilża powietrze.
Zorganizowaliśmy testy Georga przez niezależny ośrodek badawczy, aby potwierdzić jego dobrą skuteczność oczyszczania. Testy polegały na pomiarze usuwania bardzo małych cząstek (od 0,3 do 15 μm) z powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. W ciągu 30 minut George skutecznie odfiltrował ponad 66% tych cząstek z powietrza. Pyłki mają wielkość od 10 do 90 μm, są więc większe niż cząsteczki użyte w teście, co oznacza, że oczyszczacz z nawilżaczem powietrza bez problemu sobie z nimi radzi. George skutecznie filtruje najmniejsze cząsteczki z powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m2 / 123 m3, co czyni go idealnym współlokatorem dla alergików.