Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza

Suche powietrze powstaje przede wszystkim w pomieszczeniach, gdy temperatura na zewnątrz spada, a centralne ogrzewanie jest podkręcone do maksimum. Przyjęło się, że suchego powietrza można się pozbyć wietrząc pomieszczenia, rozwieszając pranie lub wystawiając miski z wodą. Są to działania krótkoterminowe i zwiększają zawartość wody w powietrzu na bardzo krótko, jeśli w ogóle. Wietrzenie pomieszczeń ma odwrotny skutek, ponieważ z zasady zimne powietrze nie może wchłonąć tyle wilgoci, co ciepłe. Podczas wietrzenia pomieszczeń w zimie, zimne powietrze ogrzewa się i zawiera mniej wody, a względna wilgotność powietrza w pomieszczeniach spada. W rezultacie, gdy na zewnątrz jest zimno, musimy znosić nieprzyjemnie suche powietrze w pomieszczeniach, o wilgotności względnej znacznie poniżej 40%.

Wilgotność względna jest jednym z najbardziej decydujących czynników wpływających na nasze samopoczucie. Eksperci zalecają poziom wilgotności względnej od 40% do 60%, ponieważ wartości w tym zakresie są komfortowe i pomagają nam zachować zdrowie. Nawilżacz powietrza może okazać się przydatny w poprawie jakości życia poprzez skuteczne zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nawilżacz powietrza może uczynić Twoje życie przyjemniejszym

 

1. ZACHOWAĆ ZDROWIE

W chłodniejszych miesiącach musimy zmagać się z wysuszonymi błonami śluzowymi, bólem gardła, kaszlem i suchym, a w skrajnych przypadkach nawet krwawiącym nosem. Nasze błony śluzowe potrzebują pewnego poziomu wilgotności, aby nie dopuścić do ich zapalenia. Przy odpowiednim nawilżeniu, nasze błony śluzowe działają jak bariera dla patogenów. Z tego powodu suche powietrze w pomieszczeniach musi być wzbogacone parą wodną, aby wilgotność powietrza mogła wzrosnąć do zdrowej wartości. Jeśli poziom wilgotności nie jest wystarczająco wysoki, obciąża to cały nasz system odpornościowy i sprawia, że chorujemy. Ponadto wirusy grypy są w stanie przetrwać dłużej w suchym powietrzu niż w pomieszczeniach o idealnym klimacie, co zwiększa ryzyko zachorowania.

2. NIESPOKOJNY SEN

Jeśli klimat w pomieszczeniu nie jest wystarczająco wilgotny, może to powodować niespokojny sen. Zbyt niski poziom wilgotności powietrza, poniżej 40%, powoduje większe obciążenie naszego organizmu w porównaniu z dobrą wartością wilgotności powietrza, wynoszącą około 50%. Jeśli powietrze jest optymalnie nasycone, nasze ciała mogą się zrelaksować. Niemowlęta i małe dzieci szczególnie wrażliwie reagują na niezrównoważony, zbyt suchy klimat w pomieszczeniach. Można temu zaradzić stosując nawilżacz powietrza, aby zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu i tym samym zapewnić lepszy sen. W przypadku przeziębienia i grypy optymalny poziom wilgotności może złagodzić objawy, takie jak zatkany nos i kaszel, dzięki czemu można lepiej spać.

Zdrowy sen - blog Stadler Form

3. SWOBODNIEJSZE ODDYCHANIE

Większość alergików zauważa obecność pyłków i cząsteczek kurzu w powietrzu, szczególnie pod koniec zimy i na wiosnę, kiedy temperatury ponownie wzrastają. Niedostatecznie nawilżone powietrze w pomieszczeniach bardzo sprzyja rozpraszaniu się małych cząsteczek. Nawilżając powietrze, zawieszone cząsteczki lepiej się łączą, przez co stają się cięższe i opadają na ziemię. Dzięki temu te małe cząsteczki nie krążą w powietrzu, a podrażnienia są mniejsze.

4. MNIEJ CHRAPANIA

Wszyscy musimy mieć wystarczająco dużo snu, aby zachować zdrowie. Jeśli jednak Twój współlokator, partner lub sąsiad chrapie, może to w znacznym stopniu zakłócić Twój sen. Chrapanie może stać się jeszcze cięższe, jeśli dana osoba jest przeziębiona, przez co ma zatkany nos i gardło, co utrudnia jej oddychanie. Użycie nawilżacza powietrza, aby zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, może pomóc oczyścić drogi oddechowe i zapewnić trwałe rozwiązanie problemu chrapania.

5. WIDZIEĆ WYRAŹNIEJ

Swędzące, piekące lub klejące się oczy zimą są oznaką zbyt niskiej wilgotności powietrza. Jeśli powierzchnia oka stanie się zbyt sucha, może to być bardzo nieprzyjemne. W dłuższej perspektywie niewystarczająca wilgotność powietrza może prowadzić do trwałego uszkodzenia oczu i pogorszenia wzroku. Nawilżacz powietrza w pomieszczeniach stanowi szybkie i skuteczne rozwiązanie tego problemu. Jeśli zwiększymy nasycenie pary wodnej w powietrzu, będziemy mogli znowu bez problemu mrugać i ogólnie poczujemy się lepiej. Szczególnie osoby noszące soczewki kontaktowe mogą odnieść korzyści z dobrze nawilżonego powietrza w pomieszczeniach, ponieważ przy optymalnej wilgotności soczewki kontaktowe nie przyklejają się do oczu i zmniejsza się podrażnienie oczu.

6. ZDROWSZA SKÓRA

Nasza skóra potrzebuje stabilnego poziomu wilgotności. Oprócz odpowiednich produktów kosmetycznych, zdrowy klimat w pomieszczeniach ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania jędrnej i zdrowej skóry. Jeśli spędzamy długie okresy czasu w środowisku, w którym panuje zły klimat, nasza skóra nie będzie miała zapewnionej niezbędnej wilgotności, co w rezultacie doprowadzi do jej wysuszenia.

Elastyczna skóra - blog Stadler Form

7. KWITNĄCE ROŚLINY DOMOWE

Gleba jest niezwykle skuteczna w magazynowaniu wody. Jeśli wilgotność względna w pomieszczeniach jest zbyt niska, powietrze pobiera potrzebną wilgoć z gleby, w której posadzone są rośliny domowe. Proces ten odbiera bardzo potrzebną wodę roślinom, które w rezultacie mogą szybko uschnąć. Użycie nawilżacza powietrza w celu zwiększenia wilgotności względnej może przynieść korzyści nie tylko naszemu zdrowiu, ale także zdrowiu naszych roślin.

8. ŁAGODNY KLIMAT W POMIESZCZENIACH DLA DREWNIANYCH MEBLI, PARKIETÓW I CENNYCH OBRAZÓW

Jeśli wilgotność jest zbyt niska, wilgoć będzie pobierana przede wszystkim z materiałów stałych i przedmiotów takich jak meble, ściany i podłogi. W wyniku tego z czasem drewniane meble i elementy infrastruktury stają się popękane i kruche. Również obrazy i inne drewniane przedmioty mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli w pomieszczeniu nie ma wystarczającej wilgotności. Można temu przeciwdziałać poprzez zapewnienie dobrego klimatu w pomieszczeniu z właściwym poziomem wilgotności. Na przykład, sprzedawcy podłóg drewnianych zalecają określoną wilgotność (pomiędzy minimum 40% a maksimum 60% wilgotności względnej) w momencie sprzedaży, ponieważ w przeciwnym razie jakość podłogi nie może być zagwarantowana.

Nawilżone powietrze w domu - Oskar - blog Stadler Form

9. HARMONIJNIE BRZMIĄCE INSTRUMENTY MUZYCZNE

Podobnie jak drewniane meble i parkiety, drewniane instrumenty muzyczne, takie jak pianina, gitary i skrzypce są niezwykle wrażliwe na wahania wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza z wbudowanym higrostatem może pomóc zapobiec rozstrojeniu instrumentów. Wahania klimatu w pomieszczeniu są kompensowane przez nawilżacz, dzięki czemu drewno zachowuje swój kształt, a instrument pozostaje idealnie nastrojony.

Instrumenty muzyczne i nawilżacz Eva - blog Stadler Form

10. NIGDY WIĘCEJ WSTRZĄSÓW STATYCZNYCH

Im wyższa wilgotność powietrza, tym mniej ładunków elektrostatycznych może powstać dzięki wodzie zawartej w powietrzu wewnętrznym, tzn. im wyższa wilgotność, tym mniejsze gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. Dzięki zwiększeniu poziomu pary wodnej i stworzeniu lepszego klimatu w pomieszczeniach, statycznie naładowane włosy i ubrania, jak również nieprzyjemne wstrząsy statyczne, które występują między ludźmi i przy dotykaniu metalu, odchodzą w przeszłość.

 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego nawilżacza? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej. Chcesz dowiedzieć się więcej o nawilżaczach Stadler Form? Który nawilżacz powietrza jest dla Ciebie lepszy? Oskar czy urocza Eva? Dowiedz się więcej sam lub skorzystaj z profesjonalnej porady, aby zakupić nawilżacz, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Kliknij tutaj, aby się z nami skontaktować. Lub odwiedź nasz sklep internetowy, aby znaleźć odpowiedni dla siebie pnawilżacz powietrza.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Czytaj więcej
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czytaj więcej
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Czytaj więcej
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
Czytaj więcej
10 wskazówek, jak zapobiegać alergii na pyłki
10 wskazówek, jak zapobiegać alergii na pyłki
Czytaj więcej