Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Cały ten CADR czyli: jak wybrać oczyszczacz powietrza.

Co to jest CADR i do czego służy?

CADR, czyli Clean Air Delivery Rate, to wskaźnik używany do oceny efektywności oczyszczaczy powietrza. Jest to miara, która pokazuje szybkość, z jaką oczyszczacz może usunąć określone zanieczyszczenia (takie jak pył, dym i pyłki) z powietrza w danym pomieszczeniu. Wartość CADR jest wyrażana w metrach sześciennych na minutę (m³/min) i dostarcza użytkownikom ważnych informacji, które pomagają w wyborze odpowiedniego urządzenia do ich potrzeb. Wartości CADR są określane przez Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), organizację, która przeprowadza niezależne testy i certyfikuje wydajność oczyszczaczy powietrza.

Zrozumienie CADR jest kluczowe przy wyborze oczyszczacza powietrza, ponieważ wskazuje nie tylko na szybkość, z jaką urządzenie może oczyszczać powietrze z konkretnych zanieczyszczeń, ale także na skuteczność urządzenia w danym rozmiarze pomieszczenia. Im wyższa wartość CADR, tym skuteczniej oczyszczacz będzie pracował w większych przestrzeniach.

CADR jest szczególnie przydatny przy porównywaniu różnych modeli oczyszczaczy, ponieważ stanowi standardowy, obiektywny pomiar efektywności. Dzięki temu konsumenci mogą łatwiej dokonać wyboru, opierając się na konkretnych danych, zamiast na niejasnych obietnicach producentów. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że CADR nie bierze pod uwagę wszystkich aspektów działania oczyszczacza, takich jak zdolność do usuwania gazów i zapachów czy zużycie energii.

W praktyce, wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość CADR, ale również na inne cechy urządzenia, takie jak rodzaje filtrowanych zanieczyszczeń, żywotność filtra, poziom hałasu, design czy funkcje dodatkowe, jak np. inteligentne sterowanie. CADR jest jednak doskonałym punktem wyjścia, który umożliwia wstępne zawężenie wyboru do urządzeń najbardziej efektywnych dla danej przestrzeni.

Podsumowując, CADR jest niezwykle ważnym wskaźnikiem przy wyborze oczyszczacza powietrza, ponieważ informuje o szybkości i efektywności usuwania zanieczyszczeń. Pomaga to konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji i wyborze urządzenia, które najlepiej spełni ich oczekiwania oraz zapewni zdrowsze, czystsze powietrze w naszym domu.

Jaka jest optymalna wartość CADR na 1 metr?

Optymalna wartość CADR (Clean Air Delivery Rate) na 1 metr sześcienny zależy od wielu czynników, w tym od typu i ilości zanieczyszczeń w powietrzu, jak również od oczekiwanej szybkości oczyszczania. Jednak istnieje ogólna zasada, która może pomóc w orientacyjnym wyborze oczyszczacza powietrza.

Organizacja AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers), która określa wartości CADR dla oczyszczaczy powietrza, zaleca, aby CADR oczyszczacza odpowiadał co najmniej 2/3 powierzchni pomieszczenia mierzonej w stopach kwadratowych. Oznacza to, że jeśli mamy pomieszczenie o powierzchni 150 stóp kwadratowych, oczyszczacz powinien mieć wartość CADR co najmniej 100 CFM (stóp sześciennych na minutę).

Przeliczając to na metry kwadratowe i metry sześcienne, można przyjąć, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia, oczyszczacz powinien mieć wartość CADR przynajmniej równą 5,66 m³/h (metrów sześciennych na godzinę), biorąc pod uwagę, że 1 CFM równa się około 1,699 m³/h.

Warto pamiętać, że są to jedynie orientacyjne wartości, a rzeczywiste potrzeby mogą różnić się w zależności od specyficznych warunków w pomieszczeniu, takich jak ilość i typ zanieczyszczeń czy preferencje użytkownika co do szybkości oczyszczania powietrza. Dla osób bardziej wrażliwych na jakość powietrza, takich jak alergicy czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, zalecane mogą być wyższe wartości CADR na metr kwadratowy, aby zapewnić jeszcze skuteczniejsze oczyszczanie.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(62)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger, biały
899,00 zł
2 199,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.
360 Model
PROMOCJA
(78)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger little, biały
499,00 zł
1 499,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
499,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.
360 Model
PROMOCJA
(18)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Big 2, czarny
1 999,00 zł
3 199,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 02.07.2024 r. - 06.08.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki  i porady dotyczące zakupu
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej