Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Osuszacz powietrza w łazience - jak zapobiegać problemom z pleśnią i grzybem

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Posiada także specyficzne warunki związane z wilgocią. Może to prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów, co powoduje nieestetyczny wygląd oraz, co gorsze zagrożenie dla zdrowia. Dbaj o łazienkę i gdy pojawi się pleśń – zadziałaj od razu.

Dlaczego wilgoć w łazience jest problemem i jakie są jej skutki?

Wilgoć w łazience to nie tylko problem źle wysychających ręczników. To niebezpieczeństwo dla zdrowia domowników, ponieważ może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów. Jeśli problem wilgoci w łazience zostanie zignorowany, pleśń zacznie rozrastać się, np. na ścianach, fugach między kafelkami. Z uwagi na znajdujące się w niej mykotoksyny może spowodować problemy zdrowotne, zwłaszcza u osób starszych i dzieci. Wilgoć w łazience ma szczególnie negatywny wpływ na układ oddechowy. Wdychanie wydzielanych toksyn przez dłuższy czas może doprowadzić do alergii albo pojawienia się astmy, gdyż ich cząsteczki trafiają bezpośrednio do płuc. Poza zdrowotnymi skutkami długotrwała wilgoć w łazience przyczynia się do wychłodzenia pomieszczenia, niszczenia drewnianych mebli łazienkowych.

Jakie są główne przyczyny wilgoci w łazience?

Aby podjąć skuteczną walkę z pleśnią i grzybami należy poznać problem wilgoci w łazience, którym może być:

-       wadliwa wentylacja łazienki albo brak wentylacji;

-       niewłaściwa izolacja termiczna pomieszczenia;

-       suszenie prania w łazience, utrudniające prawidłową cyrkulację powietrza;

-       brak prawidłowego osuszenia łazienki, tj. brak odpowiedniego dogrzania łazienki, w której temperatura powinna być kilka stopni wyższa, niż w innych pomieszczeniach w domu; najlepsza temperatura to 21-23 st. Celsjusza, która pozwala na wysuszenie łazienki, jednak jeśli temperatura spadnie poniżej 17-18 st. Celsjusza wówczas powietrze staje się nadmiernie wilgotne, stanowiąc doskonałe środowisko do rozwoju zarodników pleśni i grzybów;

-       zatkane, nieczyszczone kratki wentylacyjne oraz brak regularnych przeglądów wentylacyjnych.

Dlaczego osuszacz powietrza jest skutecznym rozwiązaniem w walce z wilgocią?

Pierwszym odruchem w zapobieganiu pleśni w łazience jest wytarcie widocznych zabrudzeń ściereczką. Jednak jest to tylko doraźne działanie. Znacznie lepiej sprawdzi się osuszacz powietrza, który może zostać na stale zamontowany w łazience. Obecne modele mają niewielkie rozmiary i elegancki wygląd, jak osuszacz Stadler From Theo. Usuwanie wilgoci odbywa się poprzez pobieranie wilgotnego powietrza przez wentylator zamontowany w osuszaczu powietrza i wypuszczane ogrzanego i czystego. Osuszacz powietrza Stadler From Theo to doskonały wybór, ponieważ nie tylko może działać przez 7 godzin bez przerwy, ale także posiada możliwość ustawienia wilgotności na przedział 40-60%. Kiedy zbiornik jest pełen wody, następuje automatyczne wyłączenie.

Jakie są zalety stosowania osuszacza powietrza w łazience?

Osuszacz powietrza zapewnia wygodę, prostotę użytkowania i ma liczne zalety:

-       regulację usuwanej wilgoci, w przedziale od 40% do 60%;

-       usuwanie nieprzyjemnego zapachu stęchlizny wraz z wilgocią w łazience;

-       zbieranie skroplonej wody do pojemnika i proste usuwanie lub, przy zastosowaniu wężyka, odprowadzanie wody w trybie ciągłym;

-       automatyczne wyłączanie po napełnieniu się pojemnika;

-       cicha praca, estetyczny wygląd;

Jak dobra wentylacja może pomóc w ograniczeniu wilgoci?

W łazience bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja. W przeciwnym razie ochrona przed grzybem nie będzie skuteczna. Najpopularniejszą wentylacją jest tzw. wentylacja grawitacyjna, tj. kratka wentylacyjna. Konieczne jest dbanie również o czystość kratki wentylacyjnej, regularne czyszczenie jej i usuwanie kurzu, aby nie doprowadzić do osiadania na niej zabrudzeń. Należy o to szczególnie dbać, jeżeli w łazience umieszczony jest piec gazowy albo spalinowy typu junkers. Wtedy stan kratki wentylacyjnej jest ważny nie tylko dla problemu wilgoci w łazience - prawidłowy przepływ powietrza poza usuwaniem wilgoci powoduje również usunięcie spalanego gazu. Dobra wentylacja to także uchylanie drzwi w czasie kąpieli lub tuż po niej, uchylanie okna łazienkowego (jeśli jest).

Jakie są skuteczne metody usuwania wilgoci z łazienki?

Najlepszą metodą usuwania wilgoci jest kupno osuszacza. Jednak to nie jedyna możliwość. Ważne jest częste wietrzenie łazienki, zwłaszcza po kąpieli i osuszenie powietrza. Dodatkowo można wykorzystać pochłaniacze wilgoci. Ciekawą opcją jest również postawienie w łazience roślin, dla których wilgotne warunki są korzystne, np. storczyk, bluszcz, paproć.

Ochrona przed pleśnią i grzybem - jak unikać problemów związanych z wilgocią w łazience?

Izolacja termiczna, np. folią w płynie, w newralgicznych miejscach wokół umywalki, prysznica, wanny pomoże w ochronie przed pleśniami i grzybem. Zabezpieczenie miejsc i szczelin, do których może dostawać się woda, jest podstawowym krokiem w ochronie. Wystarczy nawet niewielka ilość, zbierającej się stale wilgoci, aby grzyby miały doskonałe warunki do rozwoju. Gdy problem już zaistniał, można rozważyć zastosowanie środków chemicznych usuwających pleśń bądź środków domowych, np. roztworu z sody oczyszczonej i octu. Są to jednakże środki dodatkowe, które nie zastąpią profesjonalnego sprzętu osuszającego.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(8)
Osuszacz powietrza Stadler Form Albert 2, biały
1 999,00 zł
2 799,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
2 799,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 06.05.2024 r. - 03.06.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Czytaj więcej
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
Czytaj więcej
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czytaj więcej
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Czytaj więcej
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
Czytaj więcej