Outletowe szaleństwo! Wysokie rabaty! Darmowa dostawa
,

Zanieczyszczenia: zwalczanie lotnych związków organicznych (LZO) w biurze za pomocą oczyszczacza powietrza

Około 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach, z czego większość w miejscu pracy. Dobra jakość powietrza jest zatem bardzo ważna dla naszego dobrego samopoczucia. Jednak w pomieszczeniach biurowych często występują wysokie stężenia zanieczyszczeń, które mogą pochodzić z różnych źródeł. Jednym z przykładów są lotne związki organiczne (LZO). W zbyt wysokim stężeniu mogą one pogarszać nasze samopoczucie i szkodzić naszemu zdrowiu.

Czym są lotne związki organiczne (LZO)?

LZO (lotne związki organiczne) znajdują się w wielu produktach, takich jak farby, lakiery, kleje i środki czyszczące, by wymienić tylko kilka z nich. Związki te parują do powietrza w temperaturze pokojowej. LZO można znaleźć w postaci gazowej w powietrzu i mają one różne źródła, zarówno naturalne, jak i będące wytworem działań człowieka. Przykłady dobrze znanych LZO obejmują formaldehyd, benzen, toluen i ksylen.

 

Naturalne źródła LZO obejmują procesy biologiczne w roślinach, takie jak emisja olejków eterycznych, które służą do odstraszania szkodników lub wytwarzania zapachu kwiatów i owoców. Nie zawsze są więc związane z czymś negatywnym. Działalność człowieka jest również znaczącym źródłem LZO. Procesy przemysłowe, takie jak produkcja chemikaliów, farb, lakierów, rozpuszczalników, środków czyszczących i propelentów przyczyniają się do uwalniania LZO. Stosowanie produktów gospodarstwa domowego, takich jak farby, środki czyszczące, kosmetyki, takie jak lakiery do włosów, perfumy, a nawet meble i dywany mogą również przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach przez LZO.

 

Jak niebezpieczne są LZO?

Wpływ LZO na zdrowie zależy od rodzaju LZO, stężenia, okresu narażenia i indywidualnej wrażliwości. LZO mogą powodować szeroki zakres objawów, z których niektóre mogą mieć krótkotrwałe skutki, takie jak podrażnienie oczu, nosa i gardła, bóle głowy, nudności i zawroty głowy. Inne LZO, takie jak benzen i formaldehyd, są znane ze swoich potencjalnie rakotwórczych właściwości. Długotrwała ekspozycja na te substancje może powodować uszkodzenia narządów takich jak wątroba, nerki i układ nerwowy.

 

LZO mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach i przyczyniać się do tak zwanego "syndromu chorego budynku". Objawy tego zespołu mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, trudności z koncentracją, nudności i zawroty głowy. Syndrom chorego budynku był badany głównie pod kątem miejsc pracy, ale może również występować w domach.

 

Wartości LZO i pomiar zanieczyszczeń w miejscu pracy

Stężenie lotnych związków organicznych w powietrzu jest często wyrażane jako całkowita zawartość lotnych związków organicznych (TVOC). Wartość TVOC jest pomiarem całkowitego stężenia wszystkich lotnych związków organicznych w powietrzu. Obejmuje ona wszystkie rodzaje LZO, w tym te, które są szkodliwe dla zdrowia i te, które są mniej szkodliwe.

Z reguły wartość TVOC jest mierzona w częściach na milion (ppm) lub miligramach na metr sześcienny (mg/m3). Stężenie TVOC jest powiązane z powietrzem w pomieszczeniu w następujący sposób:

- Wartości niższe niż 0,3 mg/m3 są uważane za doskonałe i nie budzą obaw.

- Wartości między 0,3 a 1 mg/m3 są uważane za dobre i nie budzą obaw. Zalecana jest wentylacja.

- Wartości między 1 a 3 mg/m3 są uważane za średnie i istnieją pewne obawy. Zaleca się zwiększenie wentylacji i identyfikację źródeł.

- Wartości między 3 a 10 mg/m3 są uważane za słabe i istnieją poważne obawy. Konieczne jest zwiększenie wentylacji i zidentyfikowanie źródeł.

- Wartości między 10 a 25 są uważane za szkodliwe dla zdrowia, a sytuacja jest niedopuszczalna. Zaleca się, aby pomieszczenia były używane tylko wtedy, gdy jest to nieuniknione i aby źródła zostały zidentyfikowane.

Należy zauważyć, że wartość TVOC mierzy wszystkie LZO w powietrzu i nie koncentruje się na jednym konkretnym związku.

Istnieją różne metody pomiaru wartości TVOC w powietrzu, z których najprostszą jest użycie ręcznych urządzeń do pomiaru VOC. Urządzenia te mierzą całkowite stężenie wszystkich lotnych związków w powietrzu i podają wartość TVOC w ppm lub mg/m3. Ręczne urządzenia do pomiaru LZO są łatwe w użyciu i stosunkowo tanie, dzięki czemu nadają się do użytku domowego lub dla małych firm.

W przypadku większych firm lub zastosowań przemysłowych dostępne są również profesjonalne urządzenia do pomiaru LZO, które umożliwiają bardziej precyzyjny pomiar i monitorowanie jakości powietrza. Urządzenia te mogą również identyfikować i mierzyć określone LZO, dzięki czemu można znaleźć ukierunkowane rozwiązanie problemów z jakością powietrza.

Niezależnie od metody pomiaru, ważne jest regularne monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach i podejmowanie odpowiednich działań w celu zmniejszenia stężenia LZO w celu zapewnienia zdrowego środowiska pracy.

 

Wskazówki dotyczące utrzymywania stężenia LZO w biurze na jak najniższym poziomie

 

Istnieje szereg skutecznych wskazówek, jak zmniejszyć lub utrzymać stężenie lotnych związków organicznych w biurze na możliwie najniższym poziomie:

- Wentylacja: Zapewnienie regularnej wentylacji w biurze w celu poprawy jakości powietrza. Otwórz okna, aby wpuścić świeże powietrze i usunąć LZO.

- Rośliny: Wprowadź do biura rośliny oczyszczające powietrze: niektóre rośliny, takie jak lilie pokojowe, rośliny wężowe, mogą pochłaniać LZO i poprawiać jakość powietrza.

- Przyjazne dla środowiska środki czystości: Upewnij się, że w biurze używasz przyjaznych dla środowiska środków czyszczących. Wiele konwencjonalnych środków czyszczących zawiera LZO, które są uwalniane i mogą wpływać na jakość powietrza.

- Unikanie rozpuszczalników: Unikaj stosowania rozpuszczalników lub silnie pachnących produktów w biurze, ponieważ często zawierają one LZO. Poszukaj alternatyw lub używaj ich tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

- Redukcja emisji z drukarek i kserokopiarek: Urządzenia takie jak drukarki i kserokopiarki mogą uwalniać LZO do powietrza. Upewnij się, że urządzenia te są regularnie konserwowane i ustawione w dobrze wentylowanym miejscu.

- Przechowywanie chemikaliów: Jeśli musisz przechowywać chemikalia w biurze, upewnij się, że są one bezpiecznie zamknięte i trzymane z dala od obszarów roboczych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się LZO.

- Materiały biurowe: Kupując materiały biurowe, takie jak farby, kleje i meble, szukaj produktów oznaczonych jako niskoemisyjne lub niezawierające LZO. Dowiedz się o alternatywach.

- Podnoszenie świadomości i szkolenia: Podnoszenie świadomości pracowników na temat LZO i ich wpływu na zdrowie. Szkolenia mogą pomóc zwiększyć świadomość na temat jakości powietrza w biurze i promować pozytywne zmiany.

Niezależnie od tych wskazówek, biura, w których występuje średnie lub wysokie stężenie LZO, powinny również posiadać oczyszczacz powietrza w celu zmniejszenia LZO w biurze.

 

oczyszczacz powietrze Stadler Form Roger big

Oczyszczacz powietrza w biurze może skutecznie redukować LZO

 

Oczyszczacze powietrza mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie stężenia lotnych związków organicznych w powietrzu. Jak to działa:

1.         System filtracji: Oczyszczacz powietrza jest wyposażony w specjalny system filtrów, który zwykle składa się z filtra wstępnego i kombinacji filtra z węglem aktywnym oraz filtra HEPA lub filtra elektrostatycznego. Filtr wstępny wychwytuje większe cząsteczki, takie jak kurz i włosy, podczas gdy filtr z węglem aktywnym adsorbuje lotne związki organiczne, a filtr HEPA lub elektrostatyczny usuwa najmniejsze cząsteczki, takie jak alergeny i drobny pył.

2.         Adsorpcja lotnych związków organicznych: Filtr z węglem aktywnym jest szczególnie skuteczny w usuwaniu lotnych związków organicznych. Węgiel aktywny składa się z porowatego materiału o dużej powierzchni, na której mogą być adsorbowane cząsteczki LZO. Dzięki temu procesowi LZO są usuwane z powietrza i zatrzymywane w węglu aktywnym.

3.         Cyrkulacja oczyszczonego powietrza: Oczyszczacz powietrza zasysa powietrze z pomieszczenia i kieruje je przez system filtrów. LZO są usuwane z powietrza w trakcie tego procesu. Oczyszczone powietrze jest następnie emitowane z powrotem do pomieszczenia. Ten ciągły proces zapewnia stopniowe zmniejszanie stężenia lotnych związków organicznych w biurze.

Podczas korzystania z oczyszczacza powietrza zaleca się wybór odpowiedniego systemu filtrów i ich regularną wymianę zgodnie z instrukcjami producenta. Należy również regularnie konserwować i czyścić urządzenie.

Oczyszczacze powietrza  Roger 2 big Stadler Form spełniają wymagania, by skutecznie oczyszczać powietrze w biurach zmniejszając stężenie lotnych związków organicznych. Są jednak nie tylko wydajne, ale także dobrze wyglądają, dzięki czemu będą dobrze pasować do każdego biura.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Czytaj więcej
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
Czytaj więcej
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czytaj więcej
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Czytaj więcej
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
Czytaj więcej