Outletowe szaleństwo! Wysokie rabaty! Darmowa dostawa
,

Przewodnik po oczyszczaczach powietrza

AKTUALNY STAN ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy do 90% czasu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powietrze wewnątrz jest od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Podaje się, że w 2014 r. około 92% ludności świata mieszkało w miejscach, w których cele WHO dotyczące poziomu zanieczyszczenia nie zostały osiągnięte.

Codziennie wdychamy 12 000 litrów powietrza, czyli około 15 kg – to znacznie więcej niż suma spożywanego jedzenia lub wody. Powietrze, którym oddychamy, wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie.

Niestety, coraz więcej osób cierpi z powodu alergii, chorób serca i układu oddechowego spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Obecnie 20% populacji na świecie cierpi już z powodu alergii, a trend stale rośnie. Alerty smogowe (smog letni i zimowy) są zgłaszane w coraz większej liczbie miast, a prawne limity zanieczyszczeń pyłowych są coraz częściej przekraczane.

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA W POMIESZCZENIACH

W powietrzu znajdują się różne zanieczyszczenia, które zasadniczo należą do jednej z dwóch kategorii: zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Poniżej znajduje się lista możliwych zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach:

  • Nieprzyjemne zapachy (gotowanie, mokra odzież i buty, zwierzęta domowe itp.)
  • Lotne związki organiczne (LZO)
  • Formaldehyd
  • Ozon
  • Roztocza kurzu domowego i ich odchody
  • Kurz
  • Dym i tytoń
  • Bakterie i wirusy
  • Sierść zwierząt
  • Pyłki
  • Pleśń (zarodniki pleśni)

ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

Jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza? Bardzo ważne jest poznanie możliwych źródeł zanieczyszczenia w celu uniknięcia ich lub ograniczenia. Źródła zanieczyszczeń:

  • Środki czystości (środki do czyszczenia podłóg, wszelkiego rodzaju środki czystości)
  • Tkaniny meblowe i domowe
  • Rozpylacze odświeżające powietrze
  • Kleje i farby
  • Rozpuszczalniki
  • Produkty do pielęgnacji ciała
  • Farby drukarskie
  • Urządzenia elektryczne
  • Świece i kadzidełka
  • Spalanie paliw służących do gotowania i ogrzewania
  • Meble i materiały budowlane
  • Wysoka wilgotność i brak wentylacji

WPŁYW ZANIECZYSZCZONEGO POWIETRZA W POMIESZCZENIACH NA ZDROWIE

Istnieją różne schorzenia, które występują w wyniku złej jakości powietrza i zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Typowe stany chorobowe to: astma, podrażnienie gardła, nosa i oczu, przewlekłe i ostre choroby układu oddechowego, rak płuc, choroby serca i problemy z płodnością.

Do grupy wysokiego ryzyka, osób szczególnie podatnych na zanieczyszczone powietrze należą: dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy, osoby z chorobami serca i osoby z istniejącymi problemami układu oddechowego. Różne czynniki mogą dodatkowo zwiększać ryzyko choroby: predyspozycje genetyczne, niezdrowy styl życia i złe nawyki żywieniowe.

KUP OCZYSZCZACZ 

JAKOŚĆ POWIETRZA I ALERGIE

Osoby cierpiące na alergie w szczególnie narażone są na złą jakość powietrza. Typowymi objawami alergii są: swędzenie i przekrwienie skóry i błon śluzowych, katar, skłonność do kichania, łzawienie oczu, drapanie i obrzęk gardła, kaszel i świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, pokrzywka, wysypka i ataki astmy. Oczyszczacz powietrza dla alergików może pomóc ułatwiając oddychanie i ograniczając lub likwidując objawy. Alergie mogą wystąpić z różnych powodów. Typowe alergie (związane z jakością powietrza) opisano szczegółowo poniżej.

ALERGIA NA PYŁKI

Alergia na pyłki jest często dziedziczona i jest reakcją na jeden lub kilka rodzajów pyłków. Układ odpornościowy reaguje na białka w pyłku. Po wdychaniu lub wejściu w kontakt z pyłkiem, organizm uwalnia histaminę, co powoduje zapalenie spojówek oczu lub błony śluzowej nosa. Jeśli alergia na pyłki nie będzie leczona przez dłuższy czas, może rozwinąć się w astmę alergiczną. Lekarz może postawić diagnozę za pomocą testów skórnych i badania krwi. Istnieją różne leki stosowane w leczeniu objawów, a także specjalne terapie odczulające. Oczyszczacz powietrza dla alergików pomaga szybko obniżyć poziom alergenów w powietrzu wewnątrz, co pozwala łatwiej oddychać i ogranicza objawy.

ALERGIA NA KURZ

Roztocza kurzu domowego żyją w każdym domu i należą do rzędu pajęczaków. Istnieje 150 różnych znanych gatunków tego rodzaju roztoczy, a stworzonka te są niewidoczne dla ludzkiego oka. Jedno roztocze wytwarza do 40 drobinek kału dziennie, które dzięki zawartym w nich składnikom prowadzą do reakcji alergicznych. W walce z roztoczami pomaga regularne czyszczenie materacy, poduszek i prześcieradeł. Należy też zadbać o częste odkurzanie. Konieczne może się okazać użycie leków, które pomogą radzić sobie z objawami. Oczywiście oczyszczacz powietrza z regularnie wymienianymi filtrami również pomoże w podniesieniu jakości powietrza.

ASTMA

Astma nie jest alergią, ale alergeny są najczęstszą przyczyną astmy oskrzelowej. Diagnoza pod kątem astmy musi zostać postawiona przez specjalistę, tj. pulmonologa lub alergologa. Nie każda duszność, czy skurcz dróg oddechowych jest astmą. Podstawą walki z objawami astmy jest unikanie kontaktu z alergenami. W porozumieniu z lekarzem należy wdrożyć też terapię lekową. W przypadku stanów astmatycznych, oczyszczacz powietrza pomoże zmniejszyć poziom alergenów w powietrzu, co złagodzi objawy. Oczyszczacz powietrza nie może oczywiście zastąpić leczenia pod okiem specjalisty, dlatego zalecamy oczyszczacz powietrza jako uzupełnienie leczenia medycznego.

KUP OCZYSZCZACZ  

LOTNE ZWIĄZKI ORGANICZNE

Lotne związki organiczne (LZO) to substancje organiczne występujące w postaci gazowej w powietrzu. Typowymi źródłami lotnych związków organicznych wewnątrz pomieszczeń są bakterie, pleśnie, tworzywa sztuczne, materiały budowlane, meble i dywany, a także środki czyszczące i odpady związane ze spaleniem. Lotne związki organiczne mogą wywoływać szereg objawów u ludzi, takich jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, podrażnienie dróg oddechowych i reakcje nadwrażliwości. Ich objawy często są określane jako "syndrom chorego budynku". Oczyszczacze powietrza takie jak Roger i Roger Little filtrują LZO z powietrza. Pamiętać trzeba jednak, że filtr z węglem aktywnym musi być regularnie wymieniany, ponieważ nasycony zanieczyszczeniami przestaje spełniać swoje zadanie. Oprócz stosowania oczyszczacza powietrza zaleca się określenie i wyeliminowanie źródła zanieczyszczenia.

RÓŻNE ROZMIARY CZĄSTECZEK ZANIECZYSZCZEŃ

Cząstki stałe zanieczyszczeń są w różnych rozmiarach. Zazwyczaj ich rozmiar jest określany w mikrometrach (µm). Jeden mikrometr lub mikron stanowi jedną milionową część metra, tj. 0,0001 milimetra. Wyrażenie "PM" jest zwykle używane do definiowania wielkości cząstek. Skrót PM oznacza "cząstki stałe" i jest oparty na amerykańskim standardzie dla cząstek stałych. Wyobrażanie wielkości cząstek nie jest łatwe. Są one podzielone na następujące przybliżone kategorie.

  • Duże cząstki: PM 10 = kurz, pyłki, zarodniki pleśni
  • Średnie cząstki: PM 2,5 = Drobny pył, duże zarodniki i inne zanieczyszczenia organiczne
  • Małe cząstki: PM 1,0 i mniejsze = Bardzo drobny pył, cząstki spalin, nanocząsteczki, bakterie, wirusy i małe zarodniki

Ważne: Cząstki mierzące PM 1,0 lub mniejsze są respirabilne, co oznacza, że mogą przenikać przez błony komórkowe pęcherzyków płucnych (małe pęcherzyki powietrzne w płucach), a zatem dostają się do krwioobiegu. Z krwioobiegu cząsteczki te przenikają do ważnych narządów (np. serce), gdzie mogą się kumulować i powodować choroby.

SZEŚĆ ZALET OPTYMALNIE OCZYSZCZONEGO POWIETRZA

  1. Zanieczyszczenia są usuwane z powietrza, co wpływa dobroczynnie na ludzki organizm
  2. Reakcje alergiczne są zredukowane lub całkowicie wyeliminowane: osoby z astmą lub alergiami mogą łatwo oddychać.
  3. Powietrze w pomieszczeniu wydaje się być świeższe i czystsze: świeże powietrze dla zdrowego życia.
  4. Redukcja zmęczenia i braku koncentracji: większa efektywność podczas pracy, codziennych czynności i hobby.
  5. Spada ryzyko chorób układu oddechowego: bezpiecznie oddychanie.
  6. Wymiana ciężkiego, wilgotnego powietrza: powietrze wydaje się świeże, zdrowsze i nie pachnie już stęchlizną.

NASZE ROZWIĄZANIA: ROGER I ROGER LITTLENajlepsze oczyszczacze powietrza

Stadler Form jest specjalistą w dziedzinie poprawiania jakości powietrza i klimatu w pomieszczeniach, a czystość powietrza jest kwestią nadrzędną. Od lat intensywnie pracujemy nad oczyszczaniem powietrza. Rezultatem naszych badań i wysiłków są oczyszczacze powietrza Roger i Roger Little, które usuwają zanieczyszczenia i lotne związki organiczne z powietrza za pomocą filtra Dual Filtr™. Wskaźnik jakości powietrza pokazuje na bieżąco jaki jest stan powietrza w pomieszczeniu. Niebieski kolor oznacza dobrą jakość powietrza, pomarańczowy oznacza średnią jakość, a czerwony oznacza jakość słabą. W trybie Auto, Roger i Roger little same dopasowują poziom wydajności pracy, dzięki czemu powietrze zawsze pozostaje doskonale oczyszczone. Żywotność filtra wynosi 8-12 miesięcy, a o konieczności zmiany informuje ikona w panelu sterowania. Oba oczyszczacze powietrza są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości i są łatwe do czyszczenia. Mocny silnik zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, a tym samym doskonałą wydajność czyszczenia.

  KUP OCZYSZCZACZ

Dual Filter™

Dual Filter™ Stadler Form filtruje jednocześnie cząstki i gazy. Ma wielowarstwową budowę. Za usuwanie cząstek odpowiedzialny jest specjalny filtr z włókniny, niemieckiej produkcji – HEPA. Warstwa węgla aktywowanego pochłania gazowe zanieczyszczenia z powietrza. Zaletą filtra jest to, że oba filtry mają równomierny przepływ, przez co usuwane są duże ilości cząstek i gazów. Obsługa jest również bardzo prosta: wystarczy wymienić jeden filtr, po 8-12 miesiącach.

STADLER FORM VIKTOR: ELEKTROSTATYCZNA ALTERNATYWA

W oczyszczaczu powietrza Viktor nie zastosowano klasycznego filtra HEPA. Oczyszcza powietrze za pomocą filtra elektrostatycznego HPP. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności zakupu nowego głównego filtra, wymieniać należy filtr wstępny i filtr z węglem aktywnym. Główny filtr (w tym przypadku filtr HPP) można po prostu czyścić wodą i mydłem do rąk.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE OCZYSZCZACZA POWIETRZA

Oto kilka ważnych aspektów, które należy rozważyć kupując oczyszczacz powietrza.

POWIERZCHNIA POMIESZCZENIA (CADR I M2)

CADR – współczynnik dostarczania czystego powietrza (Clean Air Delivery Rate), pomaga przy porównywaniu oczyszczaczy powietrza. Współczynnik CADR jest określany za pomocą testów przez specjalistyczne laboratoria. Zalecany rozmiar pomieszczenia dla oczyszczacza powietrza jest pochodną wyniku testu CADR. Najlepszy oczyszczacz powietrza to ten z wysokim współczynnikiem CADR.

Im częściej powietrze w pomieszczeniu krąży w ciągu godziny, tym czystsze powietrze. W przypadku normalnego poziomu zanieczyszczenia powietrza wystarczy trzykrotna wymiana powietrza w pomieszczeniu (cała objętość powietrza w pomieszczeniu musi być przez trzykrotne filtrowana). W przypadku alergików zalecamy pięciokrotną cyrkulację powietrza. Im wyższe ustawienie prędkości, oczyszczacza powietrza, tym więcej razy powietrze będzie wymienione w ciągu godziny. Generalnie zaleca się ciągłą pracę oczyszczacza powietrza, aby powietrze w pomieszczeniu stale krążyło i było czyszczone.

RÓŻNICE POMIĘDZY OCZYSZCZACZEM POWIETRZA A NAWILŻACZEM Z FUNKCJĄ OCZYSZCZANIA

Stadler Form oferuje dwa różne systemy, które są częściowo porównywalne pod względem funkcji. Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza służą przede wszystkim do zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu (działają jak nawilżacz powietrza). Dodatkowo, dzięki swojej technologii, mogą filtrować cząstki z powietrza za pomocą filtrującego, obracającego się w wodzie dysku (działającego jak oczyszczacz powietrza). Dzięki temu nawilżacze z funkcją oczyszczania oferują dwie funkcje w jednym urządzeniu. Z drugiej strony, oczyszczacze powietrza nie mogą nawilżać powietrza. Dzięki specjalnie zaprojektowanej technologii filtrowania, oczyszczacze powietrza mogą filtrować cząstki i gazy z powietrza z dużo większą wydajnością niż nawilżacze z funkcją oczyszczania. Ponadto, oczyszczacze powietrza mają filtry, które wyłapują znacznie mniejsze cząstki (respirabilne cząstki) z powietrza, a ich powierzchnia czyszcząca jest z reguły większa niż w przypadku nawilżacza. W zależności od warunków w jakich mają działać, warto wybrać jedno lub drugie urządzenie. Chętnie doradzimy, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

DOMY PASYWNE I OCZYSZCZACZE POWIETRZA

Domy pasywne mają wbudowany system wentylacji z rekuperacją, w którym cała objętość powietrza jest wymieniana w pomieszczeniach kilka razy na godzinę. Powietrze wewnątrz jest oddawane na zewnątrz i zastępowane świeżym powietrzem. Podczas tego procesu ciepło z pomieszczenia jest odzyskiwane przez wymiennik ciepła, dzięki czemu potencjalnie chłodniejsze powietrze z zewnątrz jest podgrzewane ponownie. Systemy te nie zawsze posiadają odpowiednie urządzenia do oczyszczania powietrza, co oznacza, że zanieczyszczenie powietrza w domach pasywnych często jest ważnym problemem. W przypadku korzystania z oczyszczacza powietrza w domu pasywnym zalecamy zredukowanie wydajności systemu wentylacji do minimum. Dzięki temu oczyszczacz powietrza ma szansę skutecznie oczyścić powietrze. Aby zmienić ustawienia systemu wentylacyjnego, skontaktuj się z producentem lub właścicielem systemu. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(62)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger, biały
1 799,00 zł
2 199,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 899,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 01.06.2023 r. - 31.07.2023 r.
360 Model
PROMOCJA
(16)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger 2, czarny
1 899,00 zł
2 199,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 999,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 01.06.2023 r. - 31.07.2023 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Nowe wentylatory Stadler Form pomogą przetrwać upał w biurze
Czytaj więcej
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Inteligentne oczyszczacze powietrza: Roger 2 z nowym designem i WIFI
Czytaj więcej
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Wybór właściwego osuszacza - wskazówki i porady dotyczące zakupu
Czytaj więcej
Przewodnik po wentylatorach
Przewodnik po wentylatorach
Czytaj więcej
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Przewodnik po osuszaczach powietrza
Czytaj więcej