Sprawdź promocje - zrób zakupy i zapłać za 30 dni z PayPo
,

Alergia? Co muszą wiedzieć alergicy

Życie alergików nie jest łatwe. W końcu ciągłe unikanie pyłków i innych alergenów jest zadaniem prawie niewykonalnym. Podczas gdy widok kwitnących kwiatów i traw daje niektórym z nas powód do radości, dla każdego z alergią na pyłki wiosna i lato nie są powodem do uśmiechu. Katar sienny jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną alergią, a za nią alergia na roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt. Jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę: niebezpieczeństwo pochodzi z powietrza.

Co to jest alergia?

Katar, ciągłe kichanie, wysypki skórne, kaszel i swędzące opuchnięte oczy, którym towarzyszy ciągłe uczucie duszności: to objawy, które dla wielu z nas są codziennością – zwłaszcza w okresie pylenia. Alergie należą do najczęstszych chorób naszych czasów i są w zasadzie niczym innym jak nadwrażliwą reakcją fizyczną na nieszkodliwe substancje środowiskowe. Te substancje wywołujące alergie, m.in. pyłki, roztocza kurzu domowego, zwierzęta, żywność lub leki, nazywamy alergenami. Jeśli dostaną się do organizmu, na przykład przez skórę lub w wyniku połknięcia lub wdychania, wówczas organizm reaguje, stosując przesadną formę obrony. I to właśnie ta nadmierna reakcja na egzogenną substancję prowadzi następnie do typowych objawów alergicznych.

Pyłek lata w powietrzu – praktycznie przez cały rok

Jednym z najczęstszych rodzajów alergii jest alergia na pyłki – znana również jako „sezonowy alergiczny nieżyt nosa”. Osoby dotknięte tą alergią reagują na jeden lub więcej rodzajów pyłków wytwarzanych przez rośliny. Oprócz pyłków traw i zbóż, wcześnie kwitnące drzewa i niektóre zioła mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Chociaż tylko około 20 z około 3500 roślin znalezionych w Szwajcarii ma znaczenie dla osób cierpiących na alergię na pyłki, kwiat na jednym źdźble trawy zawiera około czterech milionów ziaren pyłku. Szczególnie dokuczliwe jest to, że problematyczny sezon kataru siennego staje się coraz dłuższy. Dzieje się tak dlatego, że im wcześniej w roku temperatura zacznie rosnąć, tym szybciej pyłek zaczyna latać w powietrzu. Pierwsze ziarna pyłku z drzew wcześnie kwitnących, takich jak leszczyna i olcha, zaczynają wirować już w styczniu, a następnie brzoza, wiąz i buk. Trawy kwitną latem, a pyłki bylicy, nawłoci lub ambrozji mogą powodować nieszczęście aż do jesieni. Dlatego dla osób cierpiących na katar sienny szczególnie ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, kiedy „Twój” pyłek unosi się w powietrzu, a wiedza na temat bieżącej prognozy liczby pyłków(w języku niemieckim) jest bardzo pomocna.

Alergeny w powietrzu

Na zewnątrz, ale i wewnątrz: wiele alergenów, które krążą w powietrzu, znajduje się głównie w pomieszczeniach. Pochodzą z maleńkich roztoczy kurzu domowego, naszych ukochanych zwierząt domowych i zarodników pleśni. Chociaż występowanie pyłku ogranicza się przynajmniej do okresu kwitnienia odpowiednich roślin, alergeny wewnątrz pomieszczeń są obecne mniej więcej przez cały rok. Oprócz kataru siennego, alergia na kurz domowy (alergia na roztocza kurzu domowego) jest jednym z najczęstszych rodzajów alergii, na które cierpi od 5 do 8 procent mieszkańców Szwajcarii. Drugą najczęstszą przyczyną alergii w domach jest sierść zwierząt, m.in. od kotów, psów, świnek morskich i koni, przy czym szczególnie koty powodują bardzo wysokie ryzyko wystąpienia alergii.

Objawy alergii

Objawy alergii mogą się różnić w zależności od tego, jak alergeny dostają się do organizmu. W przypadku pyłków, sierści zwierząt lub roztoczy dostają się one przez drogi oddechowe, a czasem przez błony śluzowe nosa i oczu. Predyspozycje do rozwoju tego typu alergii są często determinowane przez nasze geny. Oprócz odziedziczonego ryzyka istnieją również zewnętrzne czynniki, które mogą przechylić szalę predyspozycji do alergii, prowadząc do nadmiernego tworzenia niektórych przeciwciał. Rezultat: typowe objawy, takie jak katar i kichanie, drapanie w gardle, kaszel, wysypki skórne, swędzące opuchnięte oczy, a nawet astma.

Pyłek i spółka w pomieszczeniach

Ukrywanie się w domu w sezonie pylenia też nie jest rozwiązaniem – w pomieszczeniach też jest pyłek. Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w biurze, pyłki mogą przedostawać się przez szczeliny w oknach i drzwiach, mogą być wdmuchiwane przez systemy wentylacyjne lub przenoszone na odzieży. Po przedostaniu się do środka przyczepiają się do powierzchni, takich jak poduszki, zasłony i meble. Drobne alergeny są tak małe, że przyczepiają się do cząsteczek kurzu, a następnie rozprzestrzeniają się po całym domu lub biurze. Jak zwykły kurz domowy, alergeny trafiają na pościel, sofę lub podłogę, unoszą się i przedostają się do powietrza w pomieszczeniu w postaci drobnych zawieszonych cząstek, ostatecznie dostając się do naszych dróg oddechowych.

Co możesz zrobić, aby zapobiec obecności alergenów w pomieszczeniach?

Chociaż objawy kataru siennego, alergii na kurz lub alergię na roztocza można leczyć lekami, można je również skutecznie łagodzić za pomocą środków zapobiegawczych, takich jak oczyszczacz powietrza. W ten sposób objawy alergii można w wielu sytuacjach znacznie zredukować w bardzo prosty sposób i bez żadnych skutków ubocznych. Jeśli wiesz, jaki masz rodzaj alergii, najmądrzejszą rzeczą jest unikanie kontaktu z substancjami, na które jesteś uczulony, w jak największym stopniu.

Beztroskie życie jest możliwe, nawet pomimo alergii. Nasze wskazówki dotyczące łagodzenia objawów alergii można znaleźć w poście naszego blogu, który zawiera 10 wskazówek, jak zapobiegać alergii na pyłki.

Pasujące produkty

Odkryj wszystkie produkty
360 Model
PROMOCJA
(16)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger 2, czarny
999,00 zł
2 199,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 499,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 03.06.2024 r. - 02.07.2024 r.
360 Model
PROMOCJA
(16)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger little 2, biały
599,00 zł
1 499,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
699,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 03.06.2024 r. - 02.07.2024 r.
360 Model
PROMOCJA
(16)
Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger little 2, czarny
599,00 zł
1 499,00 zł Cena regularna - bezpośrednio przed obniżką
1 499,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką
Cena obowiązuje: 03.06.2024 r. - 02.07.2024 r.

Zwiewne opowieści Stadler Form

Więcej postów

Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Co wybrać: nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza 2w1 czy oczyszczacz powietrza?
Czytaj więcej
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
10 powodów dla których warto korzystać z nawilżacza
Czytaj więcej
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czy oczyszczacze powietrza usuwają koronawirusy z powietrza?
Czytaj więcej
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Uwaga alergicy! Pyłki unoszą się w powietrzu.
Czytaj więcej
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
10 sposobów na zmniejszenie objawów alergii
Czytaj więcej