Przewodnik po nawilżaniu powietrza

PODSTAWOWE INFORMACJE O WŁAŚCIWOŚCIACH LECZNICZYCH POWIETRZA

Lekarze zalecają względną wilgotność powietrza w pomieszczeniach w granicach 40 - 60%. Jeśli powietrze jest suche, cierpimy na pieczenie oczu, mamy suchą skórę, podrażnioną błonę śluzową, nie śpimy i jesteśmy bardziej podatni na przeziębienie lub grypę.

Materiały budowlane i wyposażenie wnętrz wykonane z drewna, a także tkaniny (np. Zasłony lub dywany) pochłaniają dużo wilgoci. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, mogą powstać pęknięcia (drewno) lub może powstać ładunek elektrostatyczny (tkanina). Instrumenty muzyczne wykonane z drewna mogą stracić harmonię, jeśli drewno wyschnie.

Zimne powietrze zawiera mniej wilgoci niż cieplejsze powietrze. Z tego powodu, zimą, wilgotność w pomieszczeniach często spada poniżej 30%. Im większa różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną, tym powietrze jest bardziej wysuszone w pomieszczeniu. Najłatwiej jest zmierzyć wilgotność względną za pomocą higrometru. Ustaw higrometr (np. Selina by Stadler Form) pośrodku pomieszczenia, z dala od okien i drzwi, i po prostu odczytaj wilgotność na wyświetlaczu. Potrzebujesz nawilżacza, jeśli wilgotność jest poniżej 40%. Jeśli wilgotność przekracza 60%, zaleca się stosowanie osuszacza, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

Otwieranie okien w zimnej połowie roku nie przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Regularne, krótkie przerywane i krzyżowe wietrzenie jest bardzo ważne i korzystne dla zdrowia (3-5 x dziennie zimą przez maksymalnie pięć minut). Jednak zbyt częste wietrzenie przy niskiej temperaturze na dworze sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest bardzo wysuszone. Dotyczy to również uchylonych okien. Dzieje się tak dlatego, że powietrze zewnętrzne zawiera mniej wilgoci i staje się jeszcze bardziej suche, ponieważ jest ogrzewane przez ciepło.

 

SYSTEMY NAWILŻANIA

Wszystkie systemy mają ten sam cel: dodanie wody do powietrza, a tym samym zwiększenie wilgotności względnej. Wilgotność względna na poziomie 40 - 60% uważana jest za przyjemną w domach i biurach. Zmierz wilgotność w pomieszczeniu za pomocą higrometru (np. Selina by Stadler Form). Rozróżnia się dwa podstawowe systemy nawilżania powietrza: pasywne i aktywne.

Dzięki pasywnemu nawilżaniu powietrze absorbuje tylko tyle wilgoci, ile potrzebuje w obecnej temperaturze. Jest to zastosowanie samoregulującej zasady parowania. W procesie odparowywania suche powietrze z pomieszczenia jest kierowane przez filtr parowy (parownik) i nasycane wodą lub przez wilgotne tarcze parowe (nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza). W tym kontekście powietrze pochłania tylko tyle wody, ile potrzebuje. Nawilżone powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia przez wentylator.

Przy aktywnym nawilżaniu powietrza nie ma znaczenia aktualna temperatura i wilgotność w pomieszczeniu. Aktywne systemy nawilżania to nawilżacze parowe i ultradźwiękowe. W systemie parowym wodę podgrzewa się, a następnie rozprowadza gorącą parę do powietrza w pomieszczeniu. W systemie ultradźwiękowy woda jest rozbijana na drobne kropelki przez drgania membrany ultradźwiękowej i w postaci mgły uwalniana do powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacze te są wyjątkowo mocne i rozprowadzają wilgoć w powietrzu, aż do nasycenia powietrza.

NAWILŻANIE EWAPORACYJNE

Suche powietrze za pomocą wentylatorów jest prowadzone przez wilgotne kasety z filtrami i absorbuje tylko tyle wilgoci, ile potrzebuje w obecnej temperaturze. Powietrze jest optymalnie nawilżone i wydmuchiwane do pomieszczenia.

NAWILŻANIE PAROWE

Wodę podgrzewa się za pomocą płyty grzewczej (grzałki). Gorąca para jest rozprowadzana do powietrza w pomieszczeniu.

NAWILŻANIE I OCZYSZCZANIE POWIETRZA

Tarcze nawilżacza obracają się w wodzie i wchłaniają ją. Suche powietrze jest zasysane przez respirator i kierowane na obracające się tarcze. W efekcie powietrze jest nawilżane i uwalniane od zanieczyszczeń (takich jak kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych i roztocza) w naturalny sposób.

NAWILŻANIE ULTRADŹWIĘKOWE

Woda jest rozbijana na drobne kropelki, które następnie są rozprowadzane przez wentylator, jako mgiełka do pomieszczenia.
Szczegółowe informacje na temat tych systemów można znaleźć poniżej w rozwijanym menu.

 

KORZYŚCI Z OPTYMALNIE NAWILŻONEGO POWIETRZA

 • Twój nos, oczy, skóra nigdy nie będą wysuszone: poczujesz się bardziej komfortowo we w domu.
 • Zminimalizowane ryzyko infekcji: Wirus grypy szybciej ginie w pomieszczeniach optymalnie nawilżonych. Ryzyko infekcji jest znacznie niższe przy większej wilgotności kiedy błony śluzowe są bardziej odporne na wchłanianie wirusów.
 • Ty i Twoja rodzina będziecie lepiej spać: suche powietrze nie jest dla Ciebie dobre. Ciesz się lepszym i zdrowszym snem.
 • Będziesz bardziej skoncentrowany: Będziesz czuł się mniej apatyczny i zmęczony, a Twoja zdolność koncentracji poprawi się.
 • Zredukowanie narażenie na pyłki i zanieczyszczenia: nawet osoby cierpiące na alergie mogą wziąć głęboki oddech, wilgotne powietrze wiąże cząsteczki kurzu, pyłki i zanieczyszczenia.
 • Ochrona mebli, drewnianych i lakierowanych podłóg: unikniesz pęknięć i odkształceń
 • Instrumenty będą trzymać strój: nie będziesz musiał często stroić pianina, gitary, czy skrzypiec

 

POMIAR WILGOTNOŚCI POWIETRZA

Ważny jest, prawidłowy pomiar wilgotności względnej. Cyfrowy higrometr, taki jak Selina firmy Stadler Form, może zająć się tym zadaniem. Selina jest gotowa do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka. Ustaw higrometr na podniesionej powierzchni pośrodku pomieszczenia, z dala od okien i drzwi. Czujnik potrzebuje kilku minut, aby dostosować się do temperatury w pomieszczeniu. Następnie wyświetli się wilgotność względna. Lekarze zalecają względną wilgotność w granicach 40 - 60%.

Suche powietrze w pomieszczeniu objawia się podrażnionymi błonami śluzowymi, suchą skórą, pękniętymi wargami, piekącymi oczami, naelektryzowanymi włosami, bólami głowy, gorszą jakością snu, pęknięciami w parkietach i drewnianych meblach, rozstrojonymi instrumentami muzycznymi, itp.

Wilgotne powietrze może być przyczyną brzydkiego zapachu w pomieszczeniu, ciemnych plam na ścianach i ramach okiennych. Sprawdź ściany i meble (szczególnie za szafkami) pod kątem śladów pleśni. Konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą w celu profesjonalnego usunięcia pleśni. Szczególnie czarna pleśń ma negatywne skutki zdrowotne

 

HIGIENICZNE NAWILŻANIE

Optymalna wilgotność względna na poziomie 40 - 60% jest wymagana dla zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Zmierz ją za pomocą higrostatu zintegrowanego z urządzeniem lub z zewnętrznym higrometrem (np. Selina firmy Stadler Form). Zalecamy następujące czynności, aby zapewnić higienę nawilżacza:

 • Wymieniaj regularnie akcesoria
 • Napełniaj nawilżacz codziennie świeżą wodą
 • Regularnie czyść nawilżacz wewnątrz i na zewnątrz
 • Regularnie odkamieniaj urządzenie przynajmniej raz w miesiącu lub w zależności od twardości wody

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak kurz domowy, sierść zwierząt, pyłki i roztocza, dostają się do wnętrza urządzenia. Stojąca woda wraz z zanieczyszczeniami z powietrza może być pożywką dla bakterii.

Dlatego oprócz cotygodniowego czyszczenia należy również regularnie wymieniać akcesoria w swoim urządzeniu, aby ograniczyć rozwój bakterii i zarazków, a także utrzymać wysoki poziom wydajności.

Kostka z jonami srebra (Ionic Silver Cube™) nieustannie, przez cały rok uwalnia do wody precyzyjne ilości jonów srebra. Od momentu zetknięcia się z wodą jony srebra mają działanie hamujące wzrost bakterii i prowadzą do bardziej higienicznego nawilżania.

Ionic Silver Cube rzeczywiście hamuje namnażanie się bakterii, ale nie zastępuje regularnego czyszczenia. Z tego względu należy raz w tygodniu czyścić urządzenie szczoteczką i płukać zbiornik na wodę. W zależności od twardości wody, odkamienić urządzenie co najmniej raz w miesiącu i codziennie napełniać świeżą wodą.

Regularna wymiana akcesoriów :

Ionic Silver Cube

Żywotność Ionic Silver Cube wynosi około roku. Wymień Silver Cube przed każdym nowym sezonem nawilżacza

Filtry w kasecie

Aby zapewnić higieniczne nawilżanie, kasety należy wymieniać co dwa miesiące

Zmiękczacz wody w kartridżu

Skuteczny przez okres od jednego do trzech miesięcy, w zależności od twardości wody.

Magic Ball

Żywotność Magic Ball trwa około roku.

 

ZAKUP NAWILIŻACZA

Kupno nawilżacza nie jest takie łatwe. Istnieje wiele różnych kryteriów, które mogą wpływać na decyzję o zakupie. Kryteria te zostały wyjaśnione w poniższym tekście. Podano 10 powodów, dla których warto zastosować nawilżacz w celu poprawy klimatu w pomieszczeniu.

Wielkość pomieszczenia

Rozmiar pokoju jest kluczowy przy wyborze odpowiedniego nawilżacza. Zasada polega na tym, że mierzy się kubaturę pomieszczenia (powierzchnia w m2 x wysokość pomieszczenia), a nie powierzchnię. Ogólnie rzecz biorąc, producenci podają wielkość pomieszczenia przyjmując wysokość 2,5 metra.

Przeznaczenie

Zastanów się, w jakim pomieszczeniu chcesz użyć nawilżacza (np. salon, pokój dziecięcy lub sypialnia). W zależności od funkcji pomieszczenia należy brać pod uwagę różne kryteria.

Specyfikacja techniczna

Różne funkcje techniczne są mniej lub bardziej ważne w zależności od celu, w jakim używany jest nawilżacz. Na przykład, jasno oświetlony wyświetlacz LED nie jest czymś, czego chcesz w sypialni. Dlatego diody LED powinny być ściemniane lub urządzenie powinno mieć tryb nocny. W małym pomieszczeniu ważne jest, aby nie dochodziło do nadmiernego nawilżania. Dlatego wybierz nawilżacz z higrostatem. Nawilżacze parowe i ultradźwiękowe wymagają higrostatu.

System

Rozróżniamy nawilżacze ultradźwiękowe, parowe, ewaporacyjne i z funkcją czyszczenia powietrza. Każdy system ma swoje zalety i wady. Dlatego powinieneś poświęcić dużo czasu na podjęcie decyzji. W tej sekcji znajdziesz przegląd wszystkich systemów.

Twardość wody

Wodę można podzielić na cztery różne poziomy twardości wody (° dH = niemiecki stopień twardości wody):

 • miękka (od 4 °dH)
 • średnio twarda (powyżej 7 °dH)
 • raczej twarda (powyżej 14 °dH)
 • bardzo twarda (powyżej 21 °dH)

Nawilżacze parowe i ultradźwiękowe nie nadają się do bardzo twardej (wapiennej) wody. Dotyczy to również wody używanej z układu odwapniającego.

W odniesieniu do wody z układów odwapniających sól dodaje się do wody w celu zmniejszenia kamienia kotłowego (wymieniacz jonowy). Sól zmienia temperaturę wrzenia. Prowadzi to do przegrzania i odkształcenia grzałki. W odniesieniu do nawilżaczy ultradźwiękowych, dodana sól jest drobno rozpylona i powoduje osadzanie się białego osadu.

Zalecamy stosowanie nawilżacza ewaporacyjnego lub z funkcją oczyszczania powietrza do wody z układu odwapniającego i do twardej wody.

Konserwacja

Wymagania konserwacyjne są wyższe dla wody twardej niż dla wody miękkiej, ponieważ częściej należy urządzenia odkamieniać. Dokładne czyszczenie jest oczywiście konieczne we wszystkich przypadkach, aby zapobiec rozwojowi zarazków i bakterii. Dlatego zaleca się zakup urządzenia, które można czyścić bez żadnych trudności. Akcesoria, takie jak zmiękczacz wody w kartridżu do nawilżacza ultradźwiękowego lub filtry w kasecie do nawilżacza ewaporacyjnego, powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu ceny zakupu, ponieważ muszą być od czasu do czasu wymieniane.

Pobór mocy

Gdy powietrze jest bardzo suche, w miarę możliwości włączasz nawilżacz. Mimo to możesz kontrolować zużycie energii. Kluczowe znaczenie ma to czy urządzenie ma higrostat, czy nie. Higrostat może być użyty do ustawienia wymaganej wilgotności. Nawilżacz wyłącza się, gdy tylko poziom zostanie osiągnięty. Różne systemy różnią się również pod względem zużycia energii: nawilżacz parowy zużywa dużo energii, podczas gdy ewaporacyjny wymaga niewielkiej energii.

Głośność

Jeśli dana osoba reaguje bardzo wrażliwie na dźwięk, odradzamy kupowanie nawilżacza ultradźwiękowego lub parowego. W odniesieniu do nawilżacza ultradźwiękowego drgania membrany tworzą uważany przez część osób za nieprzyjemny cichy dźwięk szumu. W odniesieniu do nawilżacza parowego "bulgotanie" wody może być uważane za denerwujące. Nawilżacze ewaporacyjne wytwarzają najmniejszy hałas.

Suche powietrze powstaje przede wszystkim zimą, kiedy korzystamy z ogrzewania, a wilgotność w pomieszczeniu często spada poniżej 30%. Otwarcie okna nie pomaga, a nawet ma odwrotny skutek.

 1. Mniej przeziębień
  Nasze błony śluzowe potrzebują pewnej ilości wilgoci, aby nie dopuścić do zachorowania w czasie zimy. Jeśli powietrze jest zbyt suche, w dłuższej perspektywie obciąża ono cały nasz układ odpornościowy.
 2. Spokojny sen
  Suche powietrze może być przyczyną niespokojnego snu, ponieważ całe ciało znajduje się pod większym obciążeniem niż przy optymalnym poziomie wilgotności (40 - 60%). Niemowlęta i małe dzieci są bardzo wrażliwie w tym względzie.
 3. Zmniejszone ryzyko alergii
  Pyłki i kurz wiążą się łatwiej w wilgotnym powietrzu, stają się ciężkie i spadają na ziemię. Zapobiega to ich rozprzestrzenianiu się, wywołują więc mniej podrażnień.
 4. Brak krwawienia z nosa
  Błony śluzowe nosa są bardzo wrażliwe na suche powietrze i łatwo dochodzi do pęknięć naczynek
 5. Koniec z piekącymi oczami
  Zimą często budzimy się ze swędzącymi i piekącymi oczami lub zapuchniętymi oczami. Jest to wyraźny znak suchego powietrza. Nawilżacz szybko i skutecznie rozwiązuje ten problem.
 6. Lepsza skóra
  Nasza skóra wymaga dobrego poziomu nawilżenia. Oprócz odpowiednich produktów kosmetycznych, optymalna wilgotność powietrza jest niezbędna, aby zachować jędrność i zdrowie skóry.
 7. Sprzyjająca atmosfera dla drewnianych podłóg i mebli
  Jeśli powietrze jest zbyt suche, wilgoć jest najpierw pobierana z materiałów stałych, takich jak meble, ściany i podłogi. Z biegiem czasu drewniane meble i części wyposażenia stają się popękane i kruche. Odpowiednia wilgotność może temu przeciwdziałać. Sprzedawcy podłóg drewnianych często zalecają pewną wilgotność (od 40 do 60%), ponieważ w przeciwnym razie nie można zagwarantować jakości podłogi.
 8. Mniej kurzu i wyładowań elektrostatycznych
  Wilgotne powietrze zapewnia mniejszy ładunek elektrostatyczny. Oznacza to mniejszą sztywność włosów i odzieży.
 9. Zdrowie roślin doniczkowych
  Gleba jest dobrym rezerwuarem dla wilgoci. Jeśli powietrze jest zbyt suche, wilgoć pobierana jest również z gleby roślin domowych. Powoduje to szybsze wysychanie.
 10. 10. Instrumenty nie tracą harmonii
  Instrumenty takie jak fortepiany, gitary, skrzypce i inne instrumenty strunowe nie rozstrajają się tak szybko, jeśli są przechowywane w odpowiedniej wilgotności.
Pomóż mi wybrać nawilżacz powietrza

 

SŁOWNICZEK NAWILŻANIA

WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA

Opisuje zależność między bezwzględną i maksymalną wilgotnością w ujęciu procentowym. Ilość wody faktycznie obecna w powietrzu określana jest jako wilgotność bezwzględna. Przez maksymalną wilgotność rozumie się maksymalną możliwą ilość wody w powietrzu przy bieżącej temperaturze. Powietrze może wchłonąć mniej lub więcej wody w zależności od temperatury. Im zimniejsze powietrze, tym mniej wody może pochłonąć - im cieplejsze powietrze, tym więcej wody może wchłonąć.
50% wilgotności względnej oznacza więc, że połowa możliwej ilości wody w obecnej temperaturze jest rzeczywiście obecna. 100% oznacza, że powietrze jest całkowicie nasycone wodą, co odpowiada w wartościach bezwzględnych maksymalnej wilgotności

WYDAJNOŚĆ NAWILŻACZA

Pokazuje, ile gramów wody nawilżacz może dostarczyć do powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny.

WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA

Zobacz informacje producenta do jakiej wielkości pomieszczenia jest przeznaczony nawilżacz. W przypadku większych pomieszczeń konieczne jest użycie kilku urządzeń, aby osiągnąć pożądany poziom wilgotności. Kubatura pomieszczenia jest obliczana na podstawie wielkości pomieszczenia, a także jego wysokości.

HYGROSTAT

Higrostat może być użyty do ustawienia wymaganej względnej wilgotności powietrza. Urządzenie wyłącza się automatycznie po osiągnięciu pożądanej wilgotności. Jeśli wilgotność spadnie, nawilżacz włącza się ponownie.

GRZYBY I BAKTERIE

Kiedy tylko woda stoi w urządzeniu, mogą rozwinąć się zarazki i bakterie. Tego problemu unika się w przypadku nawilżaczy parowych, ponieważ woda w urządzeniu jest gotowana, ale w przypadku wszystkich innych systemów zalecamy użycie kostki Ionic Silver Cube ™, aby zahamować wzrost bakterii

BIAŁY OSAD

«Biały osad» występuje podczas użytkowania nawilżaczy ultradźwiękowych, ponieważ wraz z wodą rozpraszają w powietrzu również wapienny osad. Problem można zmniejszyć, używając zmiękczacza wody w kartridżu.

TWARDOŚĆ WODY

Skład wody wodociągowej różni się znacznie w zależności od regionu. Jeśli masz bardzo twardą wodę (więcej niż 21 stopni niemieckich), zalecamy użycie nawilżacza ewaporacyjnego lub z funkcją oczyszczania powietrza.